10°

15°

Nejlepším sportovcem je plavkyně Elhenická, kvíz o ní vyhrála trenérka

9. 9. 2020

Nejlepším sportovcem je plavkyně Elhenická, kvíz o ní vyhrála trenérka 75 snímků
Plavkyně Martina Elhenická byla v úterý na slavnostním ceremoniálu v Uffu vyhlášena nejlepším sportovcem města Trutnova za rok 2019. Šestadvacetiletá reprezentantka zvítězila v nejprestižnější kategorii této ankety již podruhé, poprvé se tak stalo za výkony v roce 2015. Letošní udílení městských cen sportovcům se konalo sice až na nyní, oproti tradičnímu jarnímu termínu, ale za to s novými pravidly a ve slavnostnějším hávu.

„Původně jsme ceny měli udílet již v březnu, ovšem pandemie koronaviru nás donutila akci odložit. Jsem rád, že alespoň nyní v září jsme mohli nejlepší trutnovské sportovce ocenit, protože si to skutečně zaslouží! Jedinou podmínkou bylo dodržení nařízení v podobě zakrytých dýchacích cest, protože slavnostního večera se zúčastnilo zhruba 130 osob,“ řekl starosta Trutnova Ivan Adamec.

Dříve se ceny předávaly ve Staré radnici, tentokrát tento slavnostní akt proběhl v Uffu pod taktovkou moderátora České televize Tomáše Budky, který si pro sportovce i diváky v sále, kde se sedělo u stolů, připravil několik překvapení.

Zároveň se rozšířily kategorie, a to především v rámci ocenění mládeže. Za rok 2019 bylo předáno deset sportovních cen. Také způsob vyhodnocení byl jiný. Nově o vyhlášení nerozhodovalo zastupitelstvo, ale speciálně ustanovená výběrová komise, ve které zasedli předsedové trutnovských sportovních oddílů, členové Komise pro sport a využití sportovních zařízení a radní města Trutnova.

Tak jako v předchozích letech však záleží na nominacích, které veřejnost zaslala na městský úřad do konce ledna. V některých kategoriích se ovšem stalo, že byl i jen jeden nominovaný.

Jako první si skleněnou cenu odnesl z pódia singlkanoista Matouš Beier. Mistr světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě v klasickém závodě jednotlivců, stříbrný v hlídkách a bronzový ve sprintu jednotlivců i hlídek vyhrál kategorii mládežnického sportovce do 15 let. Již v únoru od naší redakce tenhle mladík získal cenu za Objev roku 2019.

To běžci na lyžích Aleš Škoda a Ondřej Krákora vybojovali loni dorostenecký titul mistrů republiky ve sprintu dvojic volnou technikou a v anketě ovládli pořadí mezi kolektivy města do 19 let. Moderátor Tomáš Budka si pro kluky připravil dárek v podobě brček a soutěž, kdo z nich déle vydrží dělat bublinky ve sklenici s vodou. Vyhrál Ondra.

Lyžařský oddíl OlfinCar Ski team měl ten den na pódiu ještě dva vítěze. Za Mika Ophoffa, jenž byl vybrán jako sportovec číslo 1 v nové kategorii 20 - 23 let, při jeho nepřítomnosti převzala ocenění předsedkyně klubu Jitka Semeráková, a kouč Vladimír Šlofar se stal nejlepším trenérem roku 2019. „Naše úspěchy jsou jen vyjádřením toho, co se u nás v oddíle děje. Funguje tam spousta skvělých lidí, kteří se okolo sportovců točí, ale myslím si, že ve většině oddílu v Trutnově je to podobně,“ prohlásil ve své děkovné řeči.

Na vzestupu je v posledních letech triatlonový klub a v loňském roce se velmi dařilo juniorovi Kryštofu Páslerovi. Jeho jméno jako vítěze ankety padlo v kategorii mládežnického sportovce od 16 do 19 let. Bývalý plavec se blýskl třetím místem na mistrovství republiky, byl zařazen do juniorské reprezentace a díky tomu absolvoval také závody Evropského poháru.

Cena za mimořádný sportovní výkon za rok 2019 připadla thajboxerovi Jakubovi Klaudovi. Stříbrný medailista z mistrovství světa v Bangkoku tak pokračuje ve sbírání ocenění. Roky 2016, 2017 a 2018 mu totiž vynesly prvenství v hlavní kategorii. Nominovaný byl do ní i letos, ale dvě ceny si ze slavnostního setkání nakonec neodnesl. Místo toho si však domů odnášel tři manga, která dostal od moderátora, aby ukázal žonglérské schopnosti. O tom, že to Jakub Klauda umí, se diváci mohli přesvědčit z videa na plátně. Naživo se to ale nepovedlo. „To video už je asi rok a půl starý a zapomeneš to, když necvičíš,“ prohlásil pak s úsměvem na svoji obranu Jakub Klauda.

O každém z deseti vítězů byl na plátně promítaný i krátký videomedailonek, a tak se lidé v sále například něco dozvěděli i o lukostřelkyni na vozíku Šárce Musilové. Ta byla vyhlášena nejlepším handicapovaným sportovcem. Přímo v Uffu však přítomná nebyla, protože momentálně leží v nemocnici.

Nejvíce sportovců vystoupalo na pódium při vyhlášení kategorie Sportovní kolektiv města Trutnova. V nominaci se objevili basketbalistky, kuželkáři a softbalistky. Cenu získal zástupce pálkovacích sportů. Družstvo žen SK HSM loni vybojovalo postup do extraligy, na čemž velkou zásluhu měli i trenéři Martin Vachek a již zesnulý Petr Borovec, na kterého se vzpomínalo.

Nejzajímavější a nejzábavnější část večera se udála při vyhlášení dospělácké individuální sportovní ceny. Tu získala plavkyně Martina Elhenická před thajboxerem Jakubem Klaudou a dvojicí tanečnic Adélou Fajfrovou a Karolínou Tučkovou. Televizní sporťák Tomáš Budka si o účastnici mistrovství Evropy v Glasgow, trojnásobné mistryni republiky, třetí ženě Českého poháru a medailistce mezinárodních soutěží (Záhřeb, Berlín), připravil kvíz.

Odpovídalo se přes mobily, přičemž záleželo jak na správnosti odpovědí, tak rychlosti. Pět otázek o Martině Elhenické mířilo na její dětství, plavecké úspěchy nebo rekordy. Víte, kolikrát vyhrála Velkou cenu Trutnova? Nejvíce bodů nakonec nasbírala její trenérka Petra Škábová a jako odměnu získala krabičku se sladkostmi. A druhou krabičku od moderátora dostala samotná plavkyně. Ta ještě, než byla propuštěna do hlediště, musela ukázat, jak že to má s tou hrou na ukulele, které si pořídila v době koronavirové pauzy.

Na úplný závěr ceremoniálu, který trval přes dvě hodiny, zaznělo ještě jedno jméno. Jméno osobnosti, která obdržela Cenu za významný přínos trutnovskému sportu - Zdeněk Hynek z tenisového oddílu Lokomotivy.