Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Další triumf Páslera, ale tentokrát Jakuba. Triatlonistů závodilo přes 200

23. 7. 2021

Další triumf Páslera, ale tentokrát Jakuba. Triatlonistů závodilo přes 200 131 snímků
Potřetí v řadě se vítězem triatlonu na Dolcích stal závodník s příjmením Pásler. Ale pozor! Hattrick se neslavil. Zatímco v předchozích dvou ročnících triumfoval Kryštof, letos trutnovský závod vyhrálo jeho dvojče Jakub. Sedmnáctiletý triatlonista se přitom triatlonu věnuje jen něco málo přes rok. Ve středu ovšem vyhrál poměrně s přehledem o více než minutu, kdy 400 metrů plavání, 11 kilometrů na kole a 3,5 kilometru běhu zdolal za 45 minut a 59 vteřin.

Závodník trutnovské Lokomotivy dříve závodně plaval, a tak nebylo překvapení, že z vody vylézal do depa jako první. V cyklistické části druhého kola se před něj ve stoupání z Dolců sice dostal Jonáš Hellmich (Czech Multisport Coaching), ale jak v cíli Jakub přiznal, jednalo se spíše o taktický záměr. „Viděl jsem, jak za mnou fičí, tak jsem ho před sebe pustil a pak jsem se ho snažil udržet.“

Z depa vybíhal se ztrátou jen několika desítek metrů a už v polovině asfaltky si vzal vedoucí pozici zpět. V náběhu do druhého kola okolo rybníka disponoval velkým náskokem. „Běžel jsem tak rychle, až mě chytla křeč do břicha. Myslel jsem si, že to nedoběhnu, ale pak jsem se za sebe ohlédl a nikdo za mnou nebyl, tak jsem si řekl, že by to byla škoda nevyhrát, a ještě jsem se kousnul,“ smál se.

Druhý Jonáš Hellmich uhájil stříbrnou příčku před dotírajícím Rudolfem Coganem, který je posledním vítězem trutnovského triatlonu, než ho opanovali bratři Páslerovi. Teď už ovšem další případné triumfy bude přidávat pouze Jakub, protože Kryštof se rozhodl s triatlonem skončit.

 

Mezi ženami si doplavala, dojela a doběhla pro první místo Nela Půbalová. Šestnáctiletá vycházející hvězda českého běžeckého lyžování je tento týden v Trutnově účastnicí Kasper kempů a jejich trenéři tradičně triatlon zařadili do sportovního plánu aktivit. „Když jsem byla mladší, tak jsem pár triatlonů šla, ale už si to ani nepamatuji, takže to dnes bylo po dlouhé době,“ řekla závodnice liberecké Dukly.

Výkonem 52 minut a 28 vteřin porazila druhou Danielu Tylšovou o více než šest minut. V absolutním pořadí dosáhla 17. nejrychlejšího času. „Plavání pro mě bylo docela zajímavý, protože bylo hodně dlouhý, ale celkem jsem to zvládla. Na kole se mi jelo dobře, to jsem předjela i dost lidí. No a pak už jsem to nějak doběhla,“ usmála se Nela.

 

Do triatlonu na Dolcích letos zasáhlo 218 závodníků, z toho šest desítek dětí si zazávodilo před startem hlavního závodu na zkrácených tratích. Do soutěže štafet 32. ročníku ZPA Smart Energy Triatlon Dolce naskočilo 23 týmů. Většina ve tříčlenných sestavách, ale našly se i čtyři dvojice. Vítězství si odneslo trio plavec Matěj Havlík, biker Michal Kaněra a běžec Pavel Brýdl v barvách ZPA Smart Energy 2.

Z řad trutnovské společnosti a hlavního partnera závodu vzešel letos i šampión speciální trutnovské kategorie – nad 100 kilo, a to Hynek Brázda. „Jelikož jsme v kategorii startovali jen dva, nebylo to zase tak těžký dostat se na stupně vítězů,“ usmál se muž, jenž všechny tři sporty dělá rekreačně, a tak si je chtěl vyzkoušet za sebou. „Bylo to těžký. Plavu docela dobře, ale kolo pro mě bylo náročný, protože jezdím na silničce. Na horským jsem v terénu jel takhle poprvé, chybí mi technika. Běh už pak bylo trápení,“ dodal.

Během plavání se mu stala taková nemilá věc, že u bójky v tlačenici mu někdo z ruky strhl hodinky. Po závodě se je ale rozhodl jít hledat. „Naštěstí jsem si pamatoval přibližně místo, tak mně to zabralo asi jen patnáct minut. Hodinky byly funkční, aktivita plavání běžela a čas na hodinkách byl 2:27:30,“ vyprávěl a přiznal, že z nálezu měl větší radost než z výsledku závodu.

Výsledky 32. ročníku ZPA Smart Energy Triatlon Dolce

Muži:
1. Jakub Pásler (Lokomotiva Trutnov) 45:59,19
2. Jonáš Hellmich (Czech Multisport Coaching) 47:09,86
3. Rudolf Cogan (TJ Nová Paka) 47:22,89
4. Miroslav Hornych (SKI Police) 48:42,16
5. Štěpán Štolfa 48:55,50
6. David Štangler (Lokomotiva Trutnov) 49:02,90

Ženy:
1. Nela Půbalová (Kasper – Swix Team) 52:28,59
2. Daniela Tylšová (Triatlon Team Trutnov) 58:49,00
3. Markéta Zeisková (Běžecký klub Náchod) 59:41,41

Štafety:
1. ZPA Smart Energy 2 (Matěj Havlík, Michal Kaněra, Pavel Brýdl) 41:36,13
2. Niko on bike (Michal Jerman, Petr Karajanis, Jaroslav Mollingr) 45:28,16
3. Fefermint boys (Lukáš Kábrt, Tomáš Talák) 45:49,10

Nad 100 kg:
1. Hynek Brázda (ZPA Smart Energy) 1:10:58,59
2. Olda Hofman (Triclub Dobruška) 1:15:11,85.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a Helena Halamová