Úterý

5. července 2022

Nyní

17°

Zítra

15°

Svátek má

Jak jsem předtím nebyl běžec, tak teď mi jde běh nejlíp, řekl vítěz triatlonu

24. 7. 2021

page.Name
Do závodu šel s nálepkou favorita číslo 1, ačkoliv je mu teprve sedmnáct let a triatlonu se věnuje jen třináct měsíců. Jakub Pásler při svojí premiéře loni na Dolcích obsadil páté místo, letos 32. ročník trutnovského triatlonu vyhrál. „Za těch dvanáct měsíců jsem se hodně posunul a doufal jsem, že bych mohl vyhrát,“ usmál se závodník trutnovské Lokomotivy.

Před rokem na ZPA Smart Energy Triatlon Dolce slavil triumf jeho bratr Kryštof. A možná si někteří mysleli, že vyhrál znovu. Jakub a Kryštof jsou totiž dvojčata. Na závodech už však budeme potkávat jenom Jakuba, protože Kryštof, dvojnásobný vítěz na Dolcích z let 2019 a 2020, s triatlonem skončil.

„Bráchu už to asi tolik nebavilo a chtěl mít i víc volného času, protože triatlon zabírá hodně času,“ poznamenal Jakub. Ten se snaží trénovat každý den. Někdy se stane, že jeden den vynechá, ovšem zároveň trénuje dvoufázově dvakrát či třikrát týdně. „Hlavně v běhu jsem se teď dost zlepšil,“ doplnil.

Dříve závodně plaval, takže ve vodě, která je pro většinu úskalím, on nemá vůbec žádný problém. A dobrou průpravu měl i pro kolo. Táta je cyklista a každý týden minimálně dvakrát brával své syny na vyjížďky.

Poslední vítězové na Dolcích

  • 2021 Jakub Pásler
  • 2020 Kryštof Pásler
  • 2019 Kryštof Pásler
  • 2018 Rudolf Cogan
  • 2017 Marek Táslar
  • 2016 Jan Hruška
  • 2015 Radek Šretr
  • 2014 Miroslav Hornych
  • 2013 Miroslav Hornych

Středeční závod byl pro Jakuba asi desátým triatlonem v životě, z toho pětkrát startoval na Českém poháru. „Bohužel letos jsem sezonu rozjel hodně špatně. V závodě, kde jsem se měl nominovat na Evropský pohár, jsem chytil křeč do nohy a nedokončil jsem ho. To pro mě bylo velké zklamání,“ řekl. Také na Dolcích dostal při běhu křeč do břicha, ovšem v té době už běžel v čele s velkým náskokem. „Myslel jsem si, že to nedoběhnu, ale pak jsem se za sebe ohlédl a nikdo za mnou nebyl, tak jsem si řekl, že by to byla škoda nevyhrát, a ještě jsem se kousnul,“ usmál se.

V cíli pak na sebe také práskl, že dvakrát pokazil depo. Když jako první vylézal z vody, tak si přeběhl kolo. A podruhé minul stanoviště, kde měl zase boty. „Mám teď takový nový zelený a ještě na ně nejsem zvyklý,“ smál se.

Do závěrečné třetí části triatlonu vbíhal ze druhé pozice, ale velmi brzy se posunul na první místo. „Je pravda, že na běh jsem si hodně věřil. Jak jsem nebyl běžec předtím, tak teď jsem běh natrénoval tak moc, že mi jde asi nejlíp,“ poznamenal Jakub. Nejvíc se ale snažil na kole, protože se to všeobecně ví a říkal mu to doma i brácha, že trutnovský triatlon je hlavně o této části, kde se dá i celý závod ztratit.

„A musím to potvrdit, že takhle těžké kolo jsem snad ještě nejel v žádném závodě. Technika je tady fakt potřeba,“ prohlásil Jakub, kterého vrchol sezony čeká v září na mistrovství republiky v Karlových Varech. Dolce jsou však podle něj pro závod úplně úžasné místo. A to se také ví, a proto i letošní ročník se těšil velkému počtu závodníků.

čtěte také: Další triumf Páslera, ale tentokrát Jakuba. Triatlonistů závodilo přes 200


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek