Pátek

2. června 2023

Nyní

16°

Zítra

12°

Svátek má

Přichází čas železných mužů a žen, na Dolcích se bude závodit v triatlonu

20. 7. 2021

page.Name
Odplavat 400 metrů, zajet na kole 11 kilometrů a uběhnout 3,5 kilometru. Tato sportovní výzva už tuto středu na Dolcích čeká účastníky 32. ročníku závodu ZPA Smart Energy Triatlon Dolce. Před rokem se na start postavilo rekordních 104 jednotlivců, štafety absolvovalo 24 týmů a zkrácené verze tratí pro menší si dalo 53 dětí. Jaká účast bude letos?

Triatlonový souboj v trutnovském kempu a po okolních cestách se již několik posledních let těší velké oblibě, jelikož distance, které závodníci musejí absolvovat, jsou přijatelné i pro normální smrtelníky. Asi těžko by se hlásilo z řad veřejnosti tolik lidí, kdyby pořadatelé z domácího triatlonového oddílu TJ Lokomotiva Trutnov dělali závod v olympijském duchu, kdy se plave 1,5 km, jede na kole 40 km a běží desítka.

Trutnovský triatlon je proto ideální příležitostí vyzkoušet si sportovní trojboj skládajících se z relativně přijatelných sportovních aktivit, které se dají zvládnout i bez nějakého většího tréninku. No, a kdo by si přeci jen nevěřil, tak není nic jednoduššího než se domluvit s kamarády, sestavit štafetu a triatlon si dát v týmovém pojetí.

„V rámci opatření, která v současné době panují, budou se muset všichni účastníci závodu prokázat čestným prohlášením, že splňují jednu z těch čtyřech covidových podmínek – tedy buď antigen, PCR, očkování nebo prodělání covidu,“ upozornil hlavní organizátor, předseda a trenér trutnovského triatlonového oddílu Pavel Káňa. Čestné prohlášení závodníci vyplní v rámci přihlašovací protokolu při registraci. „Dopředu se většinou hlásí asi třetina lidí, proto bych chtěl na všechny apelovat, aby přišli včas. Registraci na místě se letos pokusíme zefektivnit elektronicky, kdy se přes QR kód půjde dostat na stránky čipové časomíry a tam vyplnit údaje,“ dodal Pavel Káňa s tím, že v rámci letošního projektu triatlonové asociace, jako poděkování při boji s covidem, mají lidé ze zdravotnictví registraci zdarma.

Registrovat do závodu se ale můžete už teď přes webové stránky oddílu ZDE, kde najdete také mapky tratí a další informace k závodu. Tratě budou více méně kopírovat loňský ročník. „Na kolech nás to do lesa na atraktivnější úseky nepustí. Vlivem těžby a přívalů dešťů jsou tyto části nesjízdné,“ sdělil Káňa.

Triatlonový den v kempu začne ve 14 hodin, kdy odstartují do svého kratšího závodu děti 8 až 11 let, po nich bude závodit mládež 12 až 15 let. Jednotlivci naskáčou z mola do vody v 17 hodin a účastníci štafetového závodu se za nimi vydají o deset minut později. „Loni se nám tato novinky osvědčila. Startovní pole se trošku rozmělnilo a tlak v depu nebyl takový,“ poznamenal Pavel Káňa.

Poslední dva ročníky triatlonu na Dolcích vyhrál závodník trutnovské Lokomotivy Kryštof Pásler. Ten letos však obhajovat prvenství nebude, ale navázat na rodinné úspěchy se pokusí bratr Jakub. Na vítězství si brousí zuby i vítěz z roku 2018 Rudolf Cogan.

Zdravotníci mají startovné zdarma v rámci acki poděkování ČTA v rámci projektu triatlonové asociace.

Posledních 8 vítězů Triatlonu Dolce

  • 2020 Kryštof Pásler
  • 2019 Kryštof Pásler
  • 2018 Rudolf Cogan
  • 2017 Marek Táslar
  • 2016 Jan Hruška
  • 2015 Radek Šretr
  • 2014 Miroslav Hornych
  • 2013 Miroslav Hornych

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek