Středa

29. června 2022

Nyní

21°

Zítra

23°

Svátek má

Softbalová extraliga by mohla začít, ale…

29. 4. 2021

page.Name
Softbalistky SK Horní Staré Město již začaly trénovat. Dle vládních opatření ve velmi omezené formě, ale od nejmladších kategorií až po ženy už proběhly venkovní tréninky. Konečně, mohlo by se říci. Ale u všech kolektivních sportů je velice obtížné dodržet současná pandemická opatření. Tréninkové dvojice, deset metrů odstup apod.

„Už jsme nemohli déle čekat. Jak děti, tak rodiče, samotné dospělé hráčky, byli tak natěšené, že se snažíme vše dodržet a trénovat,“ uvedla předsedkyně klubu Jana Klempířová.

Softbalová extraliga dokonce obdržela výjimku Ministerstva zdravotnictví, aby mohla zahájit nejvyšší soutěž v obou pohlavních liniích. Extraliga žen by tedy mohla začít 1. - 2. května. Má to ale velké ALE. Pro úspěšný start je vždy před hracím víkendem nutný RT-PCR test, ne starší než 48 hodin (za předpokladu, že tento test má platit na zápasy v sobotu i v neděli).

„Je velice logisticky složité zorganizovat testování všech hráčů a realizačního týmu, při domácích zápasech pak také zapisovatele, hlasatele, pořadatele, rozhodčích, prostě všech lidí, kteří se musí pohybovat na domácím hřišti. A to je jen jedna z podmínek. Je nutné podotknout, že softbal je čistě amatérský sport, lidé chodí do práce, do škol (i když to v současné době neplatí). Zorganizovat vše na pátek, aby se otestovali všichni, kterých se to týká, je velice těžké. A to zatím nemluvíme o finanční stránce věci. Testování jednoho týmu a všech povinných osob může vyjít před každým víkendem na 25 až 30 tisíc korun,“ hlásila Jana Klempířová.

Ve středu proběhla online schůzka zástupců všech dotčených extraligových družstev a shoda byla jednoznačná. I s podporou České softbalové asociace, která by na část testů mohla finančně přispět, je to stav, který nelze akceptovat. Kluby nemají finanční prostředky navíc na testování.

Zasvěcení ale vědí, že basebalová extraliga mohla začít. Extraligové kluby zažádaly o výjimku také, ale jako profesionální sport a výjimka jim byla udělena.

„Takže momentálně trénujeme, čekáme, zda se nepodaří vyjednat další změkčení na antigenní testování, ale start pro extraligu žen první květnový víkend asi nepřipadá v úvahu,“ poznamenala Klempířová.

Co se týká mládeže, tak je skvělý pohled na natěšené děti na hřišti. Nemohou se sice potkat se všemi kamarádkami, se kterými chtěly, protože rozdělení do skupin to zatím neumožňuje, ale je evidentní, že jim společné trénování chybělo. V žádném případě tréninky nenahradily společné webináře, různé soutěže a challenge, které oddíl přes zimu připravoval.

„U některých svěřenců je vidět, že jim pohyb chyběl, hlavně u začátečníků, kteří přišli například na podzim, musíme začít vlastně znovu,“ líčila trenérka SK HSM.

A jak to bude se začátkem mládežnických soutěží? To je asi ve hvězdách. Ale děti soutěžit potřebují. „Nestačí jen trénovat, jsme ve většině případů soutěživí lidé a potřebujeme poměřovat své výkony s ostatními. Budeme jen doufat, že se pandemická situace zlepší natolik, že začneme co nejdříve,“ řekla Jana Klempířová.

Není ani jednoduché pro STK (sportovně technická komise) nejen softbalu, ale všech sportů být připraven na několik variant začátku soutěží, měnit herní systémy a pravidla tak, aby bylo vše v pořádku a aby se soutěže odehrály i s pozdějším startem. Navíc je nutné počítat s prázdninami u dětí, reprezentačními přestávkami. „Hodiny a hodiny komise STK strávené u online přenosů a řešením všech aspektů bych nikomu nepřála, mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem členkou STK od minulého roku. Ale pořád jsme optimisté a těšíme se na hřiště a na zápasy,“ uzavřela.

(bog, tz-jkl)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš a archiv oddílu