Středa

29. června 2022

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Softbalové (ne)trénování a Apolena Výborná nadhazovačkou roku

10. 1. 2021

Softbalové (ne)trénování a Apolena Výborná nadhazovačkou roku 6 snímků
Opatření proti šíření koronaviru ztěžují všem sportovcům trénování. V tuto dobu by softbalistky a softbalisté SK Horní Staré Město byli v plné přípravě na nadcházející sezonu. Využívali by tělocvičny, trénovali pálení a hlavně nadhoz, který je velice důležitou součástí softballu. Nebýt skvělých nadhazovaček v každé kategorii, tak by trutnovský softball na tom nebyl tak, jako nyní. Jenže vše je jinak.

Úvodní zmínka o skvělých nadhazovačkách je na místě, protože Apolena Výborná byla vyhlášena nejlepší nadhazovačkou uplynulého roku v ženské extralize. Trutnovský nováček po postupu do nejvyšší soutěže v premiérové sezoně postoupil do play-off, kde sice vypadl ve čtvrtfinále v souboji s Tempo Praha, ale i tak lze považovat jeho vystoupení po sedmnácti letech mezi elitou za velmi úspěšné.

A přispěla k tomu právě i Apolena Výborná, která si vysloužila ocenění Nejlepší extraligová nadhazovačka roku 2020. V sezoně odházela celkem 93 směn, připsala si 11 vítězství, ERA 1.51 a 84 strikeoutů, povolila 66 odpalů a 20 doběhů.

Zpět k aktuálnímu dění v softbalovém klubu, které díky koronaviru ale o softbalu zatím stále není. Speciální činnosti se za tohoto počasí venku nedají trénovat. Nezbývá proto nic jiného než pracovat alespoň na kondici.

„Jenže motivovat všechny hráče a hráčky je nyní velice složité. Na jaře to bylo o poznání lepší. Dalo se trénovat i v domácích podmínkách. Bohužel jsme se přesvědčili, že některé hráčky a jejich rodiče, u těch mladších, v uvozovkách nevidí světlo na konci tunelu a nezapojují se do aktivit, o které se snažíme,“ uvedla předsedkyně oddílu a manažerka extraligového týmu Jana Klempířová.  

V říjnu trutnovský klub vymyslel soutěž pro jednotlivce. Soutěžící zasílali výsledky naběhaných kilometrů. Dne 31. prosince tuto soutěž ukončil a vrhl se na novou výzvu. Run challenge vyhrála Andrea Kárníková (maminka jedné z hráček), která naběhala od 15. října do konce roku 197 kilometrů. Na druhém místě se umístila Tereza Klempířová se 159 km a na třetím místě Ivana Málková se 144 km. Obě jsou hráčky družstva žen.

„Abychom zapojili hráčky všech věkových kategorií, jejich rodiče i kamarády, vymysleli jsme již poslední týden v prosinci týmovou soutěž, kdy nejvíce pětičlenné týmy sbírají body za několik disciplín,“ přiblížila novou výzvu Jana Klempířová.

Za každý kilometr uběhnutý v terénu dostane soutěžící 2 body, za kilometr na běžkách nebo na běžeckém páse 1,5 km, za chůzi v terénu je jeden bod a za kilometr na kole nebo bruslích je 0,5 bodu. V týmu mohou být hráčky, kamarádi i rodiče. „Sice jsme při vyhlášení soutěže doufali, že se přihlásí více mladších hráček a jejich rodičů, ale i tak jsme velice spokojeni. Máme nyní 11 týmů,“ pronesla. Za první dva týdny soutěže se některé týmy opravdu hecly, do soutěže zapojili i hráči slowpitchového družstva.

Soutěžní týmy a aktuální bodový stav

 • Pět rychlonožek s kapitánkou Pavlínou získal 432,1 bodů
 • PPP (Pivo, párek, panák) s kapitánkou Adélou 389,3 bodů
 • My ještě nejsme starý s kapitánkou Andreou získal 354,5 bodů
 • Čtyři ženy stačí drahoušku s kapitánkou Terkou získal 336,3 bodů
 • Pět zabijáckých užovek s kapitánkou Maruškou 318,3 bodů
 • Hejsci s mačkama s kapitánem Ríšou získal 293,8 bodů
 • Švecovi s kapitánkou Pavlou pak 193,8 bodů
 • Jackass Team s kapitánkou Lenkou získal 191,6 bodů
 • Bramboroví saláti s kapitánkou Natkou získal 177,1 bodů
 • RLR s kapitánkou Terkou získal 93 bodů.
 • Polski Team s kapitánkou Joannou 31,9

Sledovat výsledky soutěže můžete na facebookovém profilu oddílu, vždy v neděli večer vyhlásí výsledky za uplynulý týden.

Dále motivací bylo i zapojení do projektu Nadace ČEZ Pomáhej pohybem. Někteří účastníci soutěže se zapojili i do tohoto projektu a nasbírané body za své snažení posílají na projekty, které Nadace ČEZ podporuje.

„Jsme v kontaktu i s trenéry z jiných oddílů a jiných sportů a všichni mají obavy, že někteří amatérští sportovci nevydrží tato opatření a nemožnost organizovaně sportovat a ve svých oddílech skončí. Pokud nejsou úplně ke sportu vedeny rodinou, oddíl to za této situace nezvládne. Bohužel skončí i někteří talentovaní hráči, kteří potřebují nějaké vedení. Málokdo je tak volně na výši, aby trénoval sám. Mnohdy to ani, hlavně u týmových sportů, nelze. I před pandemií bylo těžší a těžší odpoutat děti od počítačů a zapojit je do sportování a bohužel tato doba tomu jen nahrává. Důsledky nesportování dětí se projeví v populaci po delší době,“ řekla na závěr softbalová předsedkyně Jana Klempířová.

(jkl, red)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv SK HSM Trutnov a Jan Bartoš