Pondělí

16. května 2022

Nyní

14°

Zítra

13°

Svátek má

Softbalové týmy mají dohráno, Trutnovačky sestoupily z extraligy

17. 10. 2021

page.Name
Softbalová soutěžní sezona, která začala o dva měsíce později, než je obvyklé, je již pro trutnovské hráčky a hráče SK HSM minulostí. Objevilo se v ní pár pozitivních, ale i negativních věcí.

Vzhledem k tomu, že celou zimu nebylo možno kvůli vládním opatřením trénovat, byla i z řad trenérů obava, aby na první jarní možné tréninky dorazily všechny hráčky. Přes zimu bylo sice pár online tréninků, ale sociální kontakt tyto tréninky rozhodně nahradit nemohly. Trenéři se již v prosinci, při přihlašování soutěží rozhodli, že zvolí pro mládežnické kategorie spíše nižší soutěže, kde nehrozí žádná pokuta, pokud na vypsaný turnaj nedorazí.

Ukázalo se to jako dobrá volba, protože začínající hráčky se alespoň v klidu začlenily do kolektivu. Absence tréninků se projevila bohužel až za půlkou sezony, kdy najednou o prázdninách byl nedostatek hráček vzhledem k odjezdům na tábory, rodinné dovolené nebo i kvůli zranění.

Ligu žákyň v této sezoně vedla Šárka Horná spolu s Petrou Bartelovou. Tým se probojoval na finálový turnaj a obsadil 6. místo. Hrálo se na tři divize, kdy v „trutnovské“ divizi byly přihlášené týmy SaB Choceň, Falcons Hradec Králové, Sever Brno a Snails Kunovice. Celkově se ligy účastnilo 15 týmů. Trenérka Šárka je s hráčkami spokojená, v základní části dívky postoupily z třetího místa. Bohužel na finálový turnaj odjel tým pouze s devíti hráčkami (projevila se nemocnost po nástupu do školních kolektivů), z toho pro dvě hráčky to byl jejich úplně první turnaj.

Ligu kadetek měl „na triku“ Petr Žák a Michal Binek. Kadetky vyhrály finálový turnaj a vybojovaly právo postupu do Superligy kadetek. Podle trenéra Petra odvedly dobrou práci, odehrály 4 turnaje + finálový, 17 zápasů, 14x vyhrály, rozdaly 146 bodů a jen 49 obdržely. Ve své divizi zápolil tým s Joudrs Praha, Pasos Pardubice a Storms Praha. Finálový turnaj pořádal trutnovský klub na „domácí půdě“ na hřišti ve Dvoře Králové nad Labem.

Poprvé se oddíl přihlásil i do druhé ligy juniorek. Celá sezona se odehrála víceméně věkově s kadetkami, protože některé juniorky jsou zařazené v týmu žen. Ligu juniorek vedl Michal Binek spolu s Petrem Žákem. Ve své divizi startovaly holky spolu s SC Radotín, SaBaT Praha, Storms Praha, Kotlářka Praha. Bez problémů se probojovaly až na finálový turnaj, kde obsadily čtvrté místo. Výborný výsledek. Bohužel se zde již projevila u některých hráček nechuť odjet na turnaj o prázdninách nejen kvůli dovoleným, ale i kvůli brigádám. Celkově se trenéři domnívali, že nahuštěnost turnajů, vzhledem k pozdějšímu startu sezony, bylo na škodu, protože hráčky přes zimu nenavyklé na pravidelné tréninky to bohužel mentálně nezvládly.

Nejvyšší soutěž druhým rokem hrál tým žen. Zde se nejvíce projevila nemožnost tréninků, nedostatek hráček, protože hráčky z polské Wroclawi, které jsou zařazené v týmu, bohužel měly ve stejných termínech svou důležitou soutěž. Zároveň přišla nějaká zranění, dívky nebyly odpočinuté a vše dohromady vedlo k sestupu zpět do druhé ligy. Je nutné přiznat, že ženská extraliga je již hodně náročná soutěž a některé mladé hráčky ji nezvládly mentálně. Ve spojení s „tréninkovou dírou“ přes zimu a brzké jaro to bohužel vedlo k sestupu. Některé zápasy byly velice vyrovnané, prohra byla např. jen o jeden bod, nebo byla prohra až v prodloužení. Hráčky se ocitly pod velkým tlakem, který neustály. „Ale jedeme dál a razíme heslo, že litovat můžeme jenom něčeho, co jsme nezkusili,“ uvedla předsedkyně klubu Jana Klempířová.

Tým slowpitche si po celou sezonu České slowpitchové ligy nevedl vůbec špatně. Na posledním turnaji v Pardubicích skončil na třetím místě, celkové v tabulce byl pátý. Nejlepším rozhodčím celé ligy byl již druhým rokem po sobě zvolen Jan Kube, kapitán trutnovského družstva. Jako nelepší hráči byli vyhlášeni Richard Beran, Pavlína Buchtová a Markéta Ochocová.

(bog, tz-jkl)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv SK HSM