Sobota

23. září 2023

Nyní

14°

Zítra

13°

Svátek má

Trutnovský triatlon bez plavání ovládl Cogan před Vítkem a Roušavým

21. 7. 2022

Trutnovský triatlon bez plavání ovládl Cogan před Vítkem a Roušavým 107 snímků
Vyhrál úřadující světový šampión z duatlonu ve sprintu. Druhý skončil držitel biatlonové bronzové medaile z mistrovství světa a jako třetí se umístil mistr světa v kvadriatlonu. Letošní ročník ZPA Smart Energy triatlonu v Dolcích měl z tohoto pohledu na stupních vítězů naprosto unikátní obsazení. A to ještě ve štafetovém závodě v jednom týmu startovali olympijský vítěz z Londýna v moderním pětiboji a mistr světa v biathle (kombinace běhu a plavání).

Tradiční trutnovský triatlon se letos uskutečnil se dvěma hlavními změnami. Místo tradiční středy se kvůli hudební akci v kempu Dolce závodilo už v úterý. A druhá změna, ta podstatnější, že se nejednalo o triatlon, ale pouze duatlon. Hygienici totiž pár dní před závodem shledali vodu v rybníku za závadnou, a tak místo úvodní plavecké čtyřstovky závodníci absolvovali dva běžecké okruhy okolo rybníka (3,4 km). Horské kolo pak zůstalo stejné (12 km) a na závěr si všichni dali ještě jedno běžecké kolečko (1,7 km).

„Jsme rádi, že i přes nepřízeň přírody se závod povedl. Škoda, že voda nevydržela o pár dní déle, ale díky tomu byl závod zase úplně jiný. Pár závodníků nepřijelo, protože se neplavalo, ale pro jiné to zase byla možnost postavit se na start. Pořadí by bylo asi taky trošku jiné, kdyby se plavalo,“ nechal se slyšet hlavní pořadatel a trenér trutnovských triatlonistů Pavel Káňa. „Účast nakonec byla podobná jako v minulých ročnících, i když jsme měli trošku obavu. Na ostatních závodech, jak jezdíme nebo se bavíme, jsou třeba na nějakých šedesáti sedmdesáti procentech účasti, která byla před covidem,“ dodal.

Trutnovský triatlon ale právě není jen pro závoďáky, a tak se vydá se závodem popasovat i spousta hobíků. V jednotlivcích letos závodilo 77 lidí, další padesátka se poskládala do dvou a tříčlenných štafet a padesát účastníků měly i dětské závody.

Absolutním vítězem se stal Rudolf Cogan, který trať zdolal za 47 minut a 23 vteřin. Do čela závodu se aktuální mistr světa v duatlonu ve sprintu nad 50 let z červnového šampionátu v rumunském Targu Mures propracoval v prvním depu a svou pozici pak uhájil až do cíle. I když těsně. Bývalý biatlonový reprezentant a nyní trenér Zdeněk Vítek za ním přiběhl do cíle jen o dvě sekundy později. A na třetí místo se propracoval Leoš Roušavý. Mistr světa z kvadriatlonu na dlouhé trati (4 km plavání, 20 km kajak, 100 km kolo a 21 km běh) ještě také zvládl trutnovský duatlon pod 48 minut.

Rychlejší čas než vítěz Cogan mělo pět štafet, přičemž ta nejlepší reprezentující barvy pořádající ZPA Smart Energy, ve složení běžec Pavel Brýdl a biker Michal Kaněra, dala závod za 41 minut a 59 vteřin. Na pátém místě se umístila unikátní sportovní dvojčata David a Tomáš Svobodovi, kteří si na Dolcích užili i takové menší fotografické okénko. Kdo by se nechtěl vyfotit s olympijským vítězem a mistrem světa, že?

A na závěr ještě jedno jméno, které zaslouží vypíchnout: Oldřich Hofman. Triatlonový nestor z Dobrušky a jediný účastník kategorie nad 100 kg uzavíral startovní pole v čase 1:22:12,32.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek