Neděle

25. září 2022

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Když všechny baví sport a jdou do všeho naplno

9. 8. 2022

Když všechny baví sport a jdou do všeho naplno 33 snímků
Léto, prázdniny, sport, soutěže, hry, zábava, smích, kamarádství, poznávání, rozvoj schopností… To všechno jsou společné ukazatele pro Kasper Trutnovské kempy, které mají za sebou desátý ročník. Ve druhé polovině července si užilo v Trutnově letní sportovní tábor ve dvou turnusech na šedesát dětí.

„Když jsme kemp zakládali, určitě jsem byl přesvědčený o tom, že neskončí po pár letech. Každý rok se ho totiž snažíme dělat líp, vymýšlet jiné věci, jiné aktivity. A teď je pro mě obrovská motivace, abych to dělal i pro svoje děti,“ nechal se slyšet hlavní pořadatel kempu Jakub Opočenský, který se nedávno stal podruhé otcem.

Letošní jubilejní ročník navázal na oblíbený program předešlých kempů. Účastníci ve věku šesti až osmnácti let žili pohybem, jak jen se dalo. Běhali, věnovali se atletice, jezdili na kole, kolečkových lyžích a bruslích, dělali gymnastiku, hráli míčové hry, zúčastnili se i regulérního duatlonu v Dolcích, vyzkoušeli si judo a dali si i střeleckou lekci pod dozorem bývalého biatlonového reprezentanta a juniorského mistra světa Petra Hradeckého. „Děti třeba hodně bavil i orienťák, který jsme letos udělali přes den, změnili jsme stanoviště a trošku jim to zpestřili,“ usmál se Jakub Opočenský. Každý tým vybíhal totiž s jedním toaletním papírem jako výchozí položkou ke směňování s lidmi po městě. A byla velká sranda, když se za hodinu jedno z družstev vrátilo se dvěma pětilitrovými soudky Krakonoše, které vyměnilo v prodejně pivovaru.

Malí sportovci se také vyřádili na koupališti, projeli se na bobové dráze v Mladých Bukách, spali pod širákem na Paradráze, opékali špekáčky u penzionu… a bylo toho víc. „Už před rokem jsem sem chtěl jet, ale nakonec jsem zůstal doma, což byla blbost, když vidím, jak to tady probíhá,“ pravil třináctiletý Štěpán Jungwirth z Liberce. „Dobrý je, že se tady sportuje a zároveň jsou do toho hry,“ pochvaloval si talentovaný běžec na lyžích, který se v zimě stal mistrem republiky ve sprintu a vyhrál Český pohár. Nadšený z kempu byl i Lukáš Havlík z Hlinska. Osmnáctiletý atlet, který se věnuje dlouhým běhům a běhům do vrchu, vyrazil v létě pod Krkonoše už podruhé. „Je to super, protože se tady sejdou lidi, co se zajímají o sport. Do všeho jdou naplno a baví je to. Není to takové jako třeba ve škole, že tři čtvrtě třídy je otrávená, že něco musí dělat. Tady je to přesný opak,“ konstatoval. Jeho slova potvrdil i Jakub Opočenský. „My máme štěstí, že děti jsou sportovci, a já se na ty kempy vždycky celý rok těším,“ řekl.

Jednou z instruktorek na kempu byla Michaela Gaislerová. Odchovankyni trutnovského basketbalu, která studovala i hrála v Americe, loni atmosféra tak nadchla, že letos neváhala a opět se hlásila jako posila k trenérům Kasper–Swix Teamu. „Asi nejvíc mě baví ta různorodost aktivit, dělá se tu spousta věcí, a to i netradičních,“ uvedla. „Je hezké vidět, že všechny děti jsou tady zvyklé být venku a bavit se sportem,“ dodala čtyřiadvacetiletá basketbalistka, která loni působila v třetí nejvyšší francouzské lize a v nadcházející sezoně bude hájit barvy bundesligového Hannoveru.

Mezi vedoucími se letos díky vazbám Jakuba Opočenského na Norsko měl poprvé objevit i zahraniční kouč Kasper Engeset, ale jeho příjezd se nakonec nepodařilo zrealizovat. Nicméně příští rok věří, že už se to povede dotáhnout. Stejně jako další myšlenka, kterou je výměnný kemp, že starší české děti odjedou do Norska a v létě naopak přijedou Norové do Česka. „To je pořád mým velkým cílem dělat takové mezinárodní výměnné pobyty,“ prohlásil Jakub Opočenský, jenž žije a trénuje nedaleko Osla lyžařskou mládež. Ale už jen jeden rok. Pak se s rodinou vrátí do Trutnova a plánuje zde i v návaznosti na kempy rozjet projekt se sportovní akademií. Její činnost chce zahájit už někdy v příštím roce.

Zpět ke Kasper Trutnovským kempům. Nejsou to ale jen samotné děti a trenéři, co je posouvá dopředu. Důležitou roli hraje prostředí, v němž se konají. „Máme tady skvělé zázemí se základnou u Zdeňka Plecháče v penzionu Atrium,“ zdůraznil Jakub Opočenský. Jako obrovský benefit vidí využití areálu ZŠ Komenského a také lyžařské klubovny na Paradráze. „Letos nám vyšli parádně vstříc i na koupališti, kam jsme vzhledem k počasí poprvé zavítali i víckrát, a mohli jsme si tam vytvořit i svoje zázemí,“ děkoval. Tohle prý účastníci kempu a jejich rodiče také velmi oceňují, protože vidí, jaké je Trutnov sportovní město s ohromným vyžitím.

A co naopak těší pořadatele z Kasper–Swix Teamu? Že když pak projíždějí výsledkové listiny různých závodů, z každého ročníku je vždycky někdo úspěšný. „V podstatě jsme teď ve fázi, kdy se nám sem budou naši účastníci vracet jako vzory pro současné děti,“ sdělil Jakub Opočenský a upozornil třeba na biatlonové reprezentanty Mikuláše Karlíka a Tomáše Mikysku, kteří před deseti lety patřili mezi první účastníky kempu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Creative mates