reklama 

Do Londýna pro osobáky, Elhenická plave na mistrovství Evropy

16.5.2016  •  Plavání  • 
čtenost 394
 • komentářů 1

Trutnov - Čtvrtá účast na mistrovství Evropy v plavání čeká tento týden reprezentantku Martinu Elhenickou. Dějištěm letošního šampionátu na dlouhém bazénu je Londýn. „Doufám, že padnou osobáky,“ přála si dvaadvacetiletá blondýnka před odjezdem.

Do Londýna pro osobáky, Elhenická plave na mistrovství Evropy

Bazénovým plavcům, kterých z České republiky splnilo nominační kritéria dvaadvacet, začíná soutěžní program dnes a potrvá do neděle. Závodnice trutnovské Lokomotivy se představí ve třech kraulových disciplínách. Ve středu poplave 800 metrů, v pátek 1500 a v neděli 400.

„Letos jsem třeba ještě slušně nezajela patnáctku, kterou bych v Londýně chtěla co nejvíc zlepšit,“ prozradila Martina. Její osobák na této trati je 16:42. Na dubnovém mítinku v Grazu, kde se kvalifikovala do Londýna, plavala čas 16:48,60. „S trenérem jsme celou sezonu směřovali k tomu, abych překonala český rekord, tak uvidíme,“ naznačila, že by v Anglii chtěla útočit na čas 16 minut a 34 vteřin.

Soustředit se však nechce jen na jednu disciplína, velký výkon by ráda předvedla i na osmistovce, kde má podle svých slov teď docela slušný osobák. V Grazu si ho vylepšila na 8:47,62. Nedělní čtyřstovku naopak bere jako doplňkovou. „Ta je jednou dobře a desetkrát špatně. Uvidíme, v jaké budu formě,“ poznamenala.

Před odletem na ostrovy totiž nebyla trutnovská reprezentantka úplně zdravá, schvátilo ji nachlazení. „Ale myslím si, že to bude v pohodě. Není to nic vážného, žádná chřipka, jen kašel a rýma,“ řekla a dodala, že usilovně pracuje na vyléčení. Vyladit formu na šampionát však zvládla podle plánu. Na co to bude stačit, si ale netroufá odhadnout.

„Ani nevím, jak velká bude konkurence. Vzhledem k tomu, že za pár měsíců je olympiáda, některé státy mistrovství Evropy vynechávají a některé posílají úplně to nejlepší složení,“ poukázala. Než o výsledky jí tak hlavně půjde o osobáky. „Chci zaplavat co nejlíp, abych mohla být spokojená,“ uvedla.

Londýnský šampionát bude sedmou velkou mezinárodní akcí Martiny Elhenické. Tou první byla olympiádě mládeže v Singapuru (2010). Pak se dvakrát představila na evropských šampionátech v krátkém bazénu - Chartres (2012) a Herning (2013). Rok na to následovala její premiéra na dlouhé Evropě v Berlíně a loni se zúčastnila univerziády Gwangju i svého prvního mistrovství světa v Kazani.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
twitter: michalbogan
foto: www.petersukenik.com, archiv Martiny Elhenické

Diskuse

16.5.2016 Zdeněk Huňka
Martino, přeji úspěch a nejlépe limit na Rio. Z.H.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama