Jak se plavcům dařilo v roce 2017

13.2.2018  •  Plavání  •
čtenost 350

Trutnov - Rok 2017 byl pro plavecký oddíl a Sportovní středisko TJ Loko UP Group opět velmi úspěšný.

Po sportovní stránce se plavcům dařilo skvěle. V reprezentačních výběrech měl klub zastoupení v Martině Elhenické (dospělí), Kláře Šimánové (starší junioři) a Heleně Blahové (mladší junioři). V celostátním SCM byla zařazena Klára Šimánová. V krajském SCM pod vedením Tomáše Břeně a Pavla Pokorného potom Dominika Brádlová, Karolína Šolínová, Lucie Kraková, Karolína Malíková, Veronika Hůlková, Helena Blahová, Eliška Šutriepková, Jakub Pásler a Aleš Umlauf.

Na vrcholných mezinárodních akcích se představila Martina Elhenická a Klára Šimánová. Martina reprezentovala na mistrovství světa (50) v Budapešti - 19. místo a Světové univerziádě v Taipei (50) – 9. místo ve štafetě. Klára skvěle zaplavala na MEJ v Netanye (50) - 14. místo v semifinále a MSJ v Indianapolis (50) - 19. místo.

Na českých mistrovstvích se zástupcům Lokomotivy také velmi dařilo. Družstvo žen v plavecké lize potvrdilo dlouhodobou příslušnost k české špičce a po dvanácté v řadě postoupilo do finále, kde obsadilo potřetí v řadě 4. místo ve složení Pechancová, Elhenická, Holubová, Šimánová, Šolínová, Brádlová a Blahová. Předtím zlato 2009, stříbro 2014, bronz 2007 a 2008.

Mezi dospělými vybojovaly ženy 10 medailí, o které se postarala Martina Elhenická (4 zlaté - 2 stříbrné), Klára Šimánová (1-0-2) a štafeta žen byla bronzová na 4x50 VZ ve složení Elhenická, Šimánová, Pechancová a Holubová. Do finále „A“ mezi dospělými se probojovala ještě Kateřina Holubová. Na „dospěláckou“ republiku se dále kvalifikovali Umlauf, Pásler J., Blahová, Hůlková, Malíková, Kraková, Šutriepková, Stoklasová, Smolíková, Brádlová a Šolínová.

Klára Šimánová skončila v seriálu Českého poháru na skvělém druhém místě.

V kategorii dorostu se na MČR o 10 medailových umístění v těžké konkurenci postarala Klára Šimánová (7-3-0). Kláru doplnili finalisté Aleš Umlauf a Karolína Šolínová a také Dominika Brádlová.

V kategorii žactva trutnovští plavci přivezli z MČR a PČR 20 medailí (4-8-8). V kategorii starších žáků titul mistryně ČR vybojovala hned třikrát Veronika Hůlková, která přidala ještě tři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Helena Blahová vybojovala stříbrnou a dvě bronzové. Bronzová byla Pavlína Smolíková na 200m M. Eliška Šutriepková skončila třikrát „bramborová“, podobnou smůlu měl i Jakub Pásler v podobě 4. místa. Starší žáci byli velmi úspěšní ve štafetách. Čtveřice Hůlková, Blahová, Šutriepková a Stoklasová skončila štafetový rok s bilancí 1 zlatá - 2 stříbrné - 1 bronzová. Stříbro vybojovala čtveřice Malíková, Barvínková, Smolíková a Kraková v polohové štafetě na 4x50 PZ. Na stejné distanci historicky první smíšenou medaili z bronzu vylovila čtveřice Stoklasová, Blahová, Havelka a Skořepa. V této kategorii oddíl ještě reprezentovali Pásler K., Haufer, Justová, Bryknarová. Mezi mladšími žáky měl klub zastoupení v J. Kortanovi a D. Zdráhalovi.

Na pohárech ČR 10-11ti letých žáků si velmi dobře vedla Terezie Bischofová, která vybojovala stříbro a bronz. Vanda Stejskalová bronz. Smolařkou byla Nicol Kirschová se třemi „bramborami“, což jsou, ale skvělé výsledky. Zúčastnili se ještě Jókala, Bubaň, Davidová, Hůlková J., Hofman, Ittner.

Celou řadu dalších vítězství a medailí přiváželi plavci Lokomotivy v průběhu roku z krajských přeborů a různých pohárových soutěží, včetně Českého poháru, kde v celkovém hodnocení obsadila Klára Šimánová již zmíněné parádní 2. místo. Skvěle reprezentovali plavci na Olympiádě dětí a mládeže v Brně. Zlato a stříbro přivezla Helena Blahová, stříbro a bronz Veronika Hůlková a bronz Karolína Malíková. Ve finále startovali Jakub Pásler (4.) a Eliška Šutriepková (6.). Plavci též překonali řadu oddílových a krajských rekordů (Elhenická, Šimánová, Blahová, Hůlková, Šutriepková, Umlauf, Pásler J., Havelka). Český rekord zaplavala Martina Elhenická na 1500m VZ (16:08,08).

Plavecký oddíl zorganizoval 33. VC Trutnova včetně 18. ročníku soutěže pro postižené děti a 4. ročníku memoriálu Pavla Sobotky, MČR mladšího žactva a dalších osm soutěží krajského formátu.

Je třeba též poděkovat všem trenérům, instruktorům a rozhodčím, kteří se podílejí na celém systému výchovy mladých sportovců od přípravek, přes kondiční a zájmové až po vrcholové plavání a také na pořádání soutěží. Zvláštní poděkování patří všem partnerům.

Trutnovští plavci byli oceněni mezi nejlepšími sportovci TJ Loko. Tomáš Břeň byl zvolen předsedou Krajského svazu. Výbor oddílu hospodařil s mírně přebytkovým rozpočtem a pracoval ve složení:

Tomáš Břeň - předseda, Pavel Pokorný - organizační a sportovní činnost, Lenka Davidová - organizační činnost + hospodář, Marcela Morávková - oblast rozhodčích.

V roce 2018 plavecký oddíl pod Krkonošemi vyhlíží ME v Glasgow, MS v Hangshou, YOG v Buenos Aires a M4U v Plzni.