Elhenická v Plzni bez limitu, v Náchodě 17 medailí a osobáky

24.10.2019  •  Plavání  •
čtenost 433

První podzimní kolo Českého poháru v plavání přivítalo v Plzni 800 závodníků z devíti zemi. Mezi nimi nechyběla ani Martina Elhenická, pro kterou Plzeňské sprinty, stejně jako pro ostatní české plavce, byly společným nominačním závodem pro prosincové mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Splnit limit se ovšem šestadvacetileté Trutnovačce nepodařilo, před sebou ale bude mít ještě jeden pokus.

„Do Plzně jsme všichni odjížděli s cílem zaplavat rychlé časy. Já jsem chtěla zaplavat dobře hlavně v neděli, na mé ne úplně oblíbené trati - 400 kraul,“ povídala trutnovská plavkyně. „V minulosti jsem s tím dost bojovala, ale s trenérkou pracujeme na tom, abych ji konečně začala plavat rychle,“ dodala svěřenkyně z pražské skupiny trenérky Petry Škábové.

Na plzeňských Slovanech však výkon závodnice Lokomotivy tak rychlý nebyl. V čase 4:12,45 dohmátla čtvrtá za dvěma Rakušankami a vítězkou Barborou Seemanovou, která se v závodě postarala o nový český rekord (4:03,42).

„Výsledky napovídají, že jsme na závody až moc odpočívali. Plavala jsem slušnou stovku, o hodně jsem vylepšila letošní čas na dvoustovku. Ale moje delší tratě jsem si ke konci vždy protrpěla, ty se mi plavou lépe z plného tréninku,“ poznamenala Martina. „Tento týden ale začínáme zase s pořádným tréninkem a máme tam naplánované i nějaké soustředění, tak se těším,“ usmála se.

Celkově limity pro mistrovství Evropy, které se v prosinci uskuteční ve skotském Glasgow, splnilo v Plzni devět plavců. Kdo limit nesplnil, může se o to pokusit ještě při jednom individuálně vybraném závodu do 17. listopadu. Pro Martinu Elhenickou to bude druhý listopadový víkend mítink v Záhřebu. Předtím ji však ještě čeká pár startů na jihlavském Axis Cupu, kde příští víkend pokračuje Český pohár.

17 MEDAILÍ A OSOBNÍ REKORDY NA ZÁVODECH V NÁCHODĚ

V období, kdy venku zlátne listí, koná se tradiční závod Pohár Jiráskova kraje a Podkrkonoší. Jeho druhé kolo proběhlo v sobotu na náchodském bazénu a účastnilo se ho 21 závodníků TJ Loko UP Group Trutnov, a to převážně začínajících závodních „hvězdiček“ ročníku 2011 a starší.

„Všichni naši plavci si na závod přivezli skvělou formu a překonávali své osobní rekordy takzvaně o parník. Některé ročníky plavaly s o rok staršími, ale i přesto se řadě z nich podařilo dobýt stupně vítězů,“ byli spokojeni trenéři z oddílu.

Z ročníku 2011 vybojovali stříbrnou medaili Rosa Schubertová na 50 znak a bronzovou medaili Šimon Hofman v disciplíně 100 kraul, a to v osobních rekordech překonaných o více jak šest sekund.

Ročník 2010 úspěšně reprezentovala Ketrin Špačková, které získala zlato na 50 znak.

Ročník 2009 „kosil“ jednu medaili za druhou. Matěj Havlík získal všechny medaile zlaté - v disciplínách 100 motýl, 100 kraul a 200 polohovka a byl nejúspěšnějším členem výpravy. K němu se však přidali i další. Eliška Voborníková si vyplavala první místo na 100 kraul a 3. místo na 50 znak. Terezka Umlaufová vybojovala stříbro na 200 polohovku a bronz na 50 prsa. Nezaostal ani Štěpán Černý, kterému na krku visela medaile bronzová v disciplíně 200 polohovka.

Z ročníku 2007 pak František Pavel Bubaň bral medaile ve všech svých startech, když druhý skončil na 100 motýlu a třetí místa obsadil na tratích 100 kraul a 200 polohovka.

Jaroslav Kortan (2005) získal stříbro na 50 znak a Katka Jermanová (1999) si vyplavala zlato na 100 kraul a bronz na 50 polohovce.

Trutnovský oddíl ze závodu odjel se sedmnácti medailemi, a hlavně se spoustou osobních rekordů u téměř všech závodníků. „Tréninkové úsilí našich začínajících plavců tak začíná sklízet své ovoce a už teď se všichni těší na další příležitosti ke zlepšení svých zaplavaných časů,“ řekli na závěr trenéři Lokomotivy.