reklama 

Velká cena Trutnova je pro Elhenickou testem i zpestřením

3.10.2019  •  Plavání  • 
čtenost 461

O víkendu se poplave v krytém bazénu 35. ročník Velké ceny města Trutnova. Přihlášeno je přes 400 závodníků, mezi kterými nebude chybět ani domácí hvězda Martina Elhenická. Plavecký mítink pod Krkonošemi zahájí v sobotu dopoledne soutěž pro tělesně postižené, která se uskuteční po dvacáté, letos s podtitulem Rýbrcoulovy sporty nejen pro vyvolené.

Velká cena Trutnova je pro Elhenickou testem i zpestřením

„Je za námi letní příprava, kterou jsme zakončili soustředěním v Litomyšli. Naši nejlepší plavci se pak ještě sešli v Trutnově na výběru SCM a minulý týden jsme absolvovali první závody ve Vysokém Mýtě,“ shrnul stručně trenér Loko Tomáš Břeň začínající sezonu. Jejím takovým tradičním startovacím bodem je vždy domácí Velká cena. Trutnovský oddíl bude v domácím bazénu reprezentovat třicet dětí.

V loňském roce se plavcům TJ Loko UP Group podařilo po dlouhých 28 letech vyhrát pohár pro nejlepší družstvo. Letos zřejmě tak vysoko Trutnov mířit nebude, ale ve hře bude mít několik individuálních želízek, která se budou brát o přední umístění. Tereza Bischofová, Nikol Kirschová, Jakub Pásler a samozřejmě Martina Elhenická, která tady před rokem zkompletovala zlatý hattrick v hlavním závodu na 200 kraul. Celkově zvítězila již čtyřikrát.

V jaké formě se představí o víkendu? Podle zpráv z tréninku je to na tom dobře. „Budou to konečně první závody této sezony, ale vlastně už od srpna plavu jen na dlouhém bazénu, tak zatím nemám žádné srovnání s krátkým,“ nechala se slyšet pětadvacetiletá reprezentantka. Má za sebou několik týdnů těžkých tréninků, soustředění v Šamoríně, v Praze, tři týdny ve Vídni a naposledy pobývala ještě ve španělské Calelle. „Ten týdne byl asi nejtěžší ze všech,“ podotkla.

Teď už je zase pár dní zpět v Praze, kde s trenérkou Petrou Škábovou trošku zvolnily. O víkendu poplave na Velké ceně klasicky celý program. „Jsem zvědavá hlavně na 200 kraul. To je jediný start, který mi může aspoň trochu naznačit, jak na tom jsem,“ uvedla a dodala, že ostatní starty bere spíše jako zpestření. „Ty vždycky plavu jen jednou za rok,“ prohlásila plavkyně, jejíž hlavní disciplínou letošní sezony bude patnáctistovka, kde se bude pokoušet splnit olympijský limit do Tokia.

V loňském roce se poprvé v historii stalo, že první a druhé místo v hlavním závodě na 200 metrů kraul patřilo domácím závodnicím Martině Elhenické a Kláře Šimánové. Ta však už nyní plave za Pardubice. Mužské finále Memoriálu J. Č. Matějíčka vyhrál polský reprezentant Pawel Werner, který je od roku 2011 držitelem rekordu závodu.

„Polských závodníků je letos přihlášeno asi devadesát. Bohužel závod koliduje se Světovým pohárem v Budapešti, takže nejlepší polské holky jedou tam,“ poznamenal Tomáš Břeň k tradičně početné enklávě našich severních sousedů.

Největší českou hvězdou letošní Velké ceny Trutnova bude pardubický Jan Čejka, který v srpnu v Budapešti na 50 metrů znak jako první český plavec v historii získal zlato na juniorském mistrovství světa.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama