Sobota

9. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Vím, že to nebylo ono, prohlásila Elhenická po mistrovství Evropy

13. 12. 2019

page.Name
Nevytvořila si žádné nové osobáky, nezaplavala ani nejlepší časy sezony, přesto ze své účasti na mistrovství Evropy v Glasgow měla Martina Elhenická relativně dobrý pocit. „Po těch peripetiích z minulého roku jsem teď zpět na svém,“ uvedla šestadvacetiletá reprezentantka z Trutnova.

Na evropském šampionátu v krátkém bazénu, kde se objevila po šesti letech, plavala Martina Elhenická tři kraulové disciplíny.

Nejlépe se jí prý povedla úvodní osmistovka. „Měla jsem z toho docela obavy, jak to zvládnu hlavou. Přeci jen po dlouhé době to byl start na větších závodech, ale hlavou jsem to zvládla dobře. V závěru mě to sice dost koplo, ale to se někdy stane,“ sdělila. V rozplavbách závodnice Lokomotivy obsadila 20. místo časem 8:39,31.

Druhý start přišel o tři dny později na dvoustovce. „Ta byla taková divná,“ pronesla Martina. „Už do call roomu jsem přišla pozdě. Před startem jsme se s trenérkou dohodly, že půjdu do vody na rozplavání co nejpozději, abych pak šla skoro rovnou na start. Jenže jsem to nějak nevychytala a celé to bylo takové ve stresu,“ poznamenala k sobotnímu vystoupení. Čas 2:01,13 jí zařadil na 36. místo.

Největší naděje vkládala již pětinásobná účastnice mistrovství Evropy do závodu na 400 metrů. Na tuto distanci se s trenérkou Petrou Škábovou letos zaměřovaly. Závěrečný start ji ovšem připravil zklamání. „Už od začátku to bylo pomalu rozjeté a už jsem s tím nezvládla nic udělat,“ krčila rameny, že tu čtyřstovku prostě neumí zajet.

Z chorvatského Záhřebu se v listopadu na evropský šampionát kvalifikovala časem 4:09,33, kterým o 77 setin pokořila vypsaný A-limit. V Glasgow zaostala Martina za tímto výkonem o více než tři vteřiny - 4:12,50, což stačilo na 30. místo. „Po té pozdní kvalifikaci už se nedalo udělat moc práce. Vím, že ta čtyřstovka nebyla OK, ale chtělo to ještě o pár dní déle pořádně potrénovat. Moc jsme zvolnily a pak z toho bylo tohle,“ dodala, v čem viděla problém.

I když při svém návratu na evropskou scénu Martina Elhenická doufala v lepší výkony, náladu jí to nepokazilo. „S trenérkou jsme to probraly. Samozřejmě to nebylo ono, to víme, ale tak nějak nám to naznačilo, co do příští sezony změnit a zlepšit,“ povídala.

Po příletu z mistrovství se trutnovská reprezentantka cítila trochu unavená, ale na pořádný odpočinek si ještě musí počkat. Od včerejška totiž startuje na MČR v Plzni. A hned úvodní den znamenal pro plavkyni Lokomotivy zlatou radost, když s převahou zvítězila na 1500 metrů kraul (16:36,22).

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Martiny Elhenické