Sobota

2. července 2022

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Jak se plavcům Lokomotivy dařilo v loňském roce…

2. 3. 2020

page.Name
Rok 2019 byl pro plavecký oddíl a Sportovní středisko TJ Loko UP Group opět úspěšný. I když oddíl prochází generační obměnou a na jeho chod působí i jiné vlivy.

Po sportovní stránce se plavcům dařilo. Po roční přestávce jsme navázali na dlouhou sérii (od roku 2006) a opět jsme měli zastoupení na vrcholné mezinárodní soutěži. Martina Elhenická bojovala na ME v krátkém bazénu ve skotském Glasgow, působila v reprezentačním výběru a také v RSC MŠMT. V krajském SCM pod vedením Tomáše Břeně a Pavla Pokorného v roce 2019 působili Karolína Malíková, Veronika Hůlková, Radka Stoklasová, Michal Jerman, Jakub Pásler, Terezie Bischofová a Nicol Kirschová.

Družstvu žen v plavecké lize se poprvé po dlouhé sérii trvající třináct let nepodařilo těsně postoupit do finále a bojovalo ve druhé lize. Z důvodu generační výměny tak ženy nenavázaly na skvělé výsledky z minulých let (zlato 2009, stříbro 2014, bronz 2007 a 2008 a 7x 4. místo).

Na MČR dospělých vybojovala Martina Elhenická šest medailí (3 zlaté - 2 stříbrné - 1 bronzovou). Na „dospěláckou“ republiku se dále kvalifikovali J. Pásler, Jerman, Havelka, Hůlková, Malíková, Šutriepková, Stoklasová, Bischofová a Kirschová. Martina Elhenická získala také celkové 3. místo v seriálu závodů Českého poháru. S vrcholovým plaváním se rozloučila Aneta Pechancová, děkujeme za vše.

V kategorii dorostu na MČR se finalisty stali Veronika Hůlková (2x 4. místo), Jakub Pásler (5. místo) a Michal Jerman. Kromě finalistů ještě startovali Havelka, Malíková, Šutriepková, Stoklasová a ve štafetách K. Voborníková.

V kategorii žactva plavci přivezli z MČR a PČR 18 medailí (8 -1- 9). V kategorii starších žáků vybojovala osm cenných kovů Terezie Bischofová (2-0-6) a bronzovou medaili Nicol Kirschová. Obě děvčata skvěle reprezentovala oddíl a Královéhradecký kraj na letní ODM v Liberci, kde Terka si vyplavala olympijské zlato a stříbro a Nicol dohmátla ve finále na čtvrtém místě. Oddíl ještě reprezentovali Bubaň a Kortan a trenéři Břeň a Vrzal. Mezi mladšími žáky jsme měli na MČR zastoupení ve Františku Bubaňovi (10. místo) a Marku Hofmanovi. Na pohárech ČR deseti až jedenáctiletých žáků si výborně vedl Matěj Havlík, který vybojoval devět medailí (6-1-2) především v kraulových disciplínách. Zúčastnili se ještě E. Voborníková (6. místo), Netík, Umlaufová, Mačková, Černý, Vítová a Cihlář.

Celou řadu dalších vítězství a medailí přiváželi plavci Lokomotivy v průběhu roku z krajských přeborů a různých pohárových soutěží, včetně Českého poháru. Plavci (Jerman, J. Pásler, Havlík, Bubaň a Bischofová) též překonali 17 oddílových rekordů, což je vzhledem k jejich kvalitě stále složitější.

Plavecký oddíl zorganizoval jubilejní 35. VC Trutnova včetně jubilejního 20. ročníku soutěže pro postižené děti a 6. ročníku memoriálu Pavla Sobotky a dalších osm soutěží krajského formátu.

Je třeba též poděkovat všem trenérům, instruktorům a rozhodčím, kteří se podílejí na celém systému výchovy mladých sportovců od přípravek, přes kondiční a zájmové až po vrcholové plavání a také na pořádání soutěží. Zvláštní poděkování patří všem partnerům, bez kterých by fungování oddílu na této úrovni nebylo možné.

Naši plavci a trenéři byli oceněni mezi nejlepšími sportovci TJ Loko.

Výbor oddílu hospodařil s mírně přebytkovým rozpočtem a pracoval ve složení:  Tomáš Břeň - předseda, Pavel Pokorný - organizační a sportovní činnost, Marcela Morávková - oblast rozhodčích.

V roce 2020 věříme v účast Martiny Elhenické na olympiádě v Tokiu a mistrovství Evropy v Budapešti. Terezie Bischofová bude usilovat o MU4 v Maďarsku. ČSPS přidělil našemu oddílu pořadatelství prosincového MČR staršího žactva.

Tomáš Břeň
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv oddílu