Středa

29. června 2022

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Čas v bazénu ničím nenahradíš, říká o přípravě plavkyně Elhenická

12. 5. 2020

page.Name
Přesně 41 dní trvala pauza Martiny Elhenické od tréninku v klasickém bazénu. Jak nepředstavitelně dlouhá doba to je, si dokáže představit snad jen vrcholový plavec. „Takové volno jsem neměla snad nikdy,“ pátrá v paměti trutnovská reprezentantka, které karanténa kvůli koronaviru značně omezila možnosti roky a roky zaběhlé přípravy.

Bylo to ve středu ráno 22. dubna, kdy jsi znovu skočila do závodního bazénu. Jaké to bylo?
Bylo to fajn. Ještě nestihli úplně ohřát vodu, takže byla zima, ale rozhodně si nestěžuji. Jsme strašně šťastní, že jsme dostali tuto možnost.

Co ti běželo hlavou, že jsi zase na „regulérním“ tréninku pod tak dlouhé době?
Asi fakt to, že jsem konečně na normálním tréninku, už žádné nahrazování a snad už i konečně méně běhání. (smích) Ráno jsem normálně nemohla dospat. Těšila jsem se, jak budu úplně rozbitá z tréninku.

Jaký jsi ze sebe měla pocit?
Nakonec to bylo dobrý, na rozdíl od Vánoc nebo letního volna jsem fakt neměla ani den volno a pořád jsem se snažila něco dělat. Takže sice zmizel ten cit pro vodu, ale nebyla jsem v té vodě úplná brambora. (smích)

Závodní plavci mívají „delší“ pauzu vždy po letní sezoně, ale to nejsou mnohdy ani tři týdny. Teď jsi strávila mimo bazén více než pět týdnů…
Tahle pauza byla opravdu strašně dlouhá. Normálně si říkám, že bych klidně ještě nějaký týden vydržela, ale teď už jsem se vyloženě těšila zpátky. Takové volno jsem neměla snad nikdy, nebo si to aspoň nepamatuji. Vždycky jsme byli doma maximálně tři týdny, ale spíš většinou jen dva. Víc je fakt na škodu a veškerý cit pro vodu a forma jdou do kytek.

Jsi zvyklá trávit ve vodě 20 hodin týdně, na soustředění i více. Jak jsi v uplynulých týdnech dávala přípravu bez bazénu?
Snažila jsem se dělat, co se dalo. Běhala jsem, jezdila na bruslích, do toho každý den posilovala a cvičila jógu… Je to všechno strašně fajn, ale ten čas v bazénu fakt ničím nenahradíš, takže jsem se prostě jen snažila udržet aspoň v nějaké formě.

Přiblížíš nějakou tvojí improvizaci?
Těch improvizací bylo více - posilování doma s expandéry a imitace plavání, plavání na gumě v sedmimetrovém bazénu. Zkoušela jsem, co se dá. (smích)

Ty jsi také zařadila do přípravy plavání na gumě v bazénku? Má to nějaký efekt pro vrcholového plavce?
Ano, taky jsem to zkoušela do protiproudu na gumě. Nevím, co k tomu říct. Pro ten pocit, že „plavu“, je to fajn. Ale představ si hodinu stát na místě, nikam se nehýbat, to je na hlavu.

Pověz, jak jsi letos měla našlápnuto předtím, než nás všechny koronavirus uzavřel doma?
Tohle asi řekne každý a bude to znít jako přesně ty otřepané fráze, ale sezonu jsem měla fakt dobře rozjetou. Zrovna jsem měla před odletem na závody do Edinburghu, což pro mě měly být nominační závody na Evropu. Chtěla jsem se přiblížit i jiným časům. Od ledna jsem trochu změnila trénink, přidala jsem tři tréninky v týdnu u paní Passerové, kde jsem naplavala hodně kilometrů, kde to bylo přímo pro vytrvalce. Absolvovala jsem s ní fakt náročné soustředění v Africe… Na tréninku jsem pak plavala fakt rychle, konečně mi to africké soustředění sedlo a já jsem se pod dlouhé době těšila na závody, co tam zaplavu, ale pár dní před odletem jsem to musela zrušit. Tak jsme ještě s mojí trenérkou přesunuly nominaci o dva týdny později do Ostravy, ale to pak padlo taky. Škoda, že jsem nestihla odjet na ty závody. Fakt by mě zajímalo, jak bych plavala.

Kolik času ti teď zabere dostat se zpět?
Ani nechci vědět, jak dlouho to bude trvat, než se dostanu zpět. Vím, jak dlouho to trvá po letní nebo zimní pauze. Ale zase mě trochu uklidňuje to, že jsem fakt poctivě trénovala. Doufám, že to půjde co nejrychleji. Několik týdnů to ale určitě zabere.

Je to čtvrtý týden od chvíle, co se znovu připravuješ v bazénu. Jak to jde?
Jde to dobře. Už se pomalu dostávám do tempa. Časy, co plavu už jsou celkem v pohodě. Plaveme každý den, pořád ty tréninky nejsou na sto procent, ale už začínají být těžší a těžší.

Jaká bezpečnostní a hygienická opatření musíte dodržovat?
Musíme dodržovat od začátku to samé - vždy osm plavců na bazénu, každý svoji dráhu. K tomu maximálně tři nebo čtyři trenéři, i když to úplně nevím, protože my tam máme vždy jen dva. Nemáme se potkávat s dalšími skupinami, takže nemůžeme plavat celé dvě hodiny.

Máš nějaké zprávy, jak bude letošní sezona pokračovat? Co závody?
V Česku pokračovat nijak nebude, pro celou letní sezonu jsou všechny závody zrušené. Jen možná pojedeme na jedny kontrolní závody o prázdninách. Ale zatím nevíme, jestli to vůbec půjde, jaké by byly podmínky, testy a tak dále. Ve hře bylo ještě mistrovství Evropy, ale to nakonec přesunuli až na příští rok.

Olympijská kvalifikace se také odložila na příští rok, takže tvoje kariéra bude pokračovat dál?
Zatím ano. I když to třeba nevyjde, nechci si jednou vyčítat, že jsem to chvíli před vzdala.

Žene tě trošku dopředu i motivace od bráchy, který slíbil, že ti koupil auto, když se kvalifikuješ na olympiádu?
Ty jo, je vtipný, že si to všichni pamatujete, já jsem na to už zase zapomněla. (smích) Samozřejmě, že to chci zvládnout kvůli sobě, ne kvůli tomu, co mi před osmi lety slíbil. I když by to byl fajn bonus. (smích)

Řekni ještě na závěr rozhovoru, jak jsi se vlastně bavila v karanténě?
Uvítala jsem, že začala vysílat kanál ČT 3 a dívala jsem se na Nemocnici na kraji města. Postavila jsem 3000 dílkové puzzle a začala se učit i trošku na ukulele. Jinak jsem vařila, pekla, četla a prostě taková klasika.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv Martiny Elhenické