Čtvrtek

18. srpna 2022

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Šest hodin plavání denně. Elhenická nabírá fyzičku na jihu Afriky

12. 2. 2020

page.Name
Městečko Stellenbosch. Cestovat tam autem, museli byste z Trutnova urazit přes 12 tisíc kilometrů a přes Středozemní moře využít trajekt. Říká se, že je to jedno z nejmalebnějších měst Jižní Afriky, je hlavním městem vína a disponuje významnou univerzitou, která patří k nejlepším nejen na africkém kontinentu. A často poskytuje azyl pro soustředění sportovců. Aktuálně se tam nachází také několik českých plavců, mezi kterými je i Martina Elhenická.

„Jsem tady ve skupině s vytrvalci a není to vůbec lehký,“ hlásila nám dnes trutnovská reprezentantka zhruba v polovině dvoutýdenního soustředění. „Plaveme tady dvakrát denně tři hodiny, občas odpoledne „jen“ dvě a půl, ale ono se to většinou stejně nějak natáhne. Tréninky mají přes 10 kilometrů, občas kratší, většinou delší. Třeba dneska ráno to bylo dvanáct,“ přiblížila jihoafrickou dřinu.

Kromě tréninku prý plavci nestíhají skoro nic. V bazénu jsou od rána do dvanácti, potom se vrátí zpět na hotel a odpolední program jim začíná už od tří. Večer z tréninku míří rovnou na večeři a po ní ještě následuje nějaké fyzio cvičení. „A pak brzo spát,“ usmála se Martina.

V neděli však skupina, ve které jsou například i Barbora Seemanová, Jan Čejka či Tomáš Franta, měla celý den volno, a tak vyrazila na výlet do Kapského Města, které je přibližně 50 kilometrů východním směrem od Stellenbosche. „Chtěli jsme na Table Mountain (Stolová hora s plochým vrcholem - pozn.), ale kvůli silnému větru to nešlo, takže jsme trochu měnili plány, a nakonec jsem se vydali na Boulders Beach podívat se na tučňáky,“ prozradila nám účastnice prosincového mistrovství Evropy v Glasgow.

Na jihu Afriky se bude členka Vysokoškolského sportovního centra připravovat až do 19. února, když na toto soustředění odletěla již po úvodních závodech olympijské sezony, které absolvovala v Lucemburku. „Sezona se teprve rozjíždí, tak se zatím nedalo čekat nic extra,“ sdělila ke svým výkonům na Euro Cupu, kde plavala krauly od stovky po patnáctistovku.

„Řekla bych, že čím delší, tím to bylo lepší. Jak na 800, tak i na 1500 to byly mnohem rychlejší časy, než jsem plavala na začátku v minulých sezonách,“ naznačila a dodala, že závody jí i trenérce Petře Škábové ukázaly, že jsou na dobré cestě. „Ale taky víme, na čem teď zapracovat,“ uzavřela Martina, která byla v lednu na vyhlášení nejlepších plavců ČSPS za rok 2019 oceněna za 3. místo v seriálu Českého poháru 2019.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Martiny Elhenické