Úterý

7. února 2023

Nyní

-12°

Zítra

-10°

Svátek má

Rekapitulace: Jak se plavcům Lokomotivy dařilo v loňském roce

31. 3. 2022

page.Name
Rok 2021 byl pro plavecký oddíl a Sportovní středisko TJ Loko UP Group z důvodu covidu neméně náročný jako rok předešlý, přesto plavci zaznamenali řadu výborných výsledků. Loňský rok byl také rokem, ve kterém se s úspěšnou dlouholetou kariérou, v 28 letech, úspěšně loučila Martina Elhenická. Z důvodů opakovaných „covidových“ uzávěr sportovišť, bohužel ukončilo činnost i několik dorostenců. Více ve zprávě, kterou sepsal předseda klubu a trenér Tomáš Břeň.

Na mezinárodní scéně náš oddíl reprezentovaly Martina Elhenická ve Stockholmu a s vítězstvími v Radovljici a Šamoríně. Terezie Bischofová v dresu juniorské reprezentace zvítězila v motýlkových disciplínách v Kyjevě a Popradu a zúčastnila se mítinku v Bělehradě. Terka také vítězstvím v hlavním závodě VC Trutnova (200 VZ) navázala na předchozí vítězství Martiny Elhenické.

Do krajského SCM pod vedením Tomáše Břeně a Pavla Pokorného byli v roce 2021 zařazeni Michal Jerman, Terezie Bischofová, Nicol Kirschová, Tomáš Havelka a Kristýna Voborníková.

Družstvo žen v plavecké lize v „covidových“ letech nepůsobilo. Na skvělé výsledky z minulých let (zlato 2009, stříbro 2014, bronz 2007 a 2008 a 7x 4. místo) se budou plavkyně snažit navázat s omlazeným týmem.

Po téměř dvouleté „covidové“ přestávce se loni uskutečnily také vrcholné zimní domácí soutěže v jednotlivých kategoriích.

Na MČR dospělých vybojovala Martina Elhenická 5 medailí (2 zlaté – 1 stříbrnou – 2 bronzové). Opakovanou finálovou účast si vybojovala Terezie Bischofová. Na „dospěláckou“ republiku se dále kvalifikovali J. Pásler, Jerman, Havelka a Kirschová. Martina Elhenická zvítězila v závodě Českého poháru v Pardubicích, kde splnila olympijský B-limit, který však k účasti v Tokiu nestačil.

V kategorii juniorů na MČR vybojovala stříbrnou medaili na 200 motýlek Terezie Bischofová, která obsadila další umístění těsně pod stupni vítězů, včetně 4. místa na 1500 VZ. Nicol Kirschová vybojovala „bramboru“ na 200 motýlek.

V kategorii žactva naši plavci přivezli z MČR 9 medailí (1-4-4). Matěj Havlík vybojoval čtyři medaile (0-2-2) v kraulových a motýlkových disciplínách v bazénovém plavání a titul mistra ČR v dálkovém plavání na 5 km. Ve stejně dlouhém „dálkoplaveckém“ závodě vybojovala stříbro Adéla Mačková a bronz Martina Šlechtová. Martina také získala stříbrnou medaili v bazénovém závodě na 800m VZ. Bronz z bazénu vylovila i Tereza Umlaufová na 200 motýlek. V elitní desítce se umístili Adéla Mačková, Lukáš Netík (oba 5. místo) a Eliška Voborníková (7. místo). Výkonnostní skok zaznamenal Štěpán Černý (13. místo). Na poháru ČR 10tiletých žáků reprezentovali oddíl Šimon Hofman a Matěj Bednář.

V seriálu Českého poháru v dálkovém plavání patřily v kategorii žaček ročníku 2009 všechny stupně vítězů našim závodnicím (1. Šlechtová, 2. Mačková, 3. Umlaufová). U žáků vybojoval 3. místo Matěj Havlík.  

Celou řadu dalších vítězství a medailí přiváželi plavci Lokomotivy v průběhu roku z krajských přeborů a různých pohárových soutěží včetně Českého poháru. Matěj Havlík překonal pět oddílových rekordů, což je vzhledem k jejich kvalitě stále složitější.

Plavecký oddíl zorganizoval 37. VC Trutnova včetně 21. ročníku soutěže pro postižené děti a 8. ročníku memoriálu Pavla Sobotky a další soutěže krajského formátu.

Je třeba též poděkovat všem trenérům, instruktorům a rozhodčím, kteří se podílejí na celém systému výchovy mladých sportovců od přípravek, přes kondiční a zájmové až po vrcholové plavání a také na pořádání soutěží. Zvláštní poděkování patří všem partnerům, bez kterých by fungování oddílu na této úrovni nebylo možné.

Martina Elhenická byla vyhodnocena mezi sportovci desetiletí Královéhradeckého kraje, další plavci byli oceněni v rámci TJ Loko.

Oddíl hospodařil s přiměřenou ztrátou z důvodu „covidu“, která byla pokryta z rezerv minulých let a pracoval ve složení:  Tomáš Břeň (předseda), Pavel Pokorný (organizační a sportovní činnost), Marcela Morávková (oblast rozhodčích).

Tomáš Břeň
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv oddílu a Miloš Šálek