Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Plavecká Velká cena Trutnova má nové vítěze, na stupních i Bischofová

4. 10. 2022

Plavecká Velká cena Trutnova má nové vítěze, na stupních i Bischofová 51 snímků
První říjnový víkend se v trutnovském bazénu odehrála již třicátá osmá Velká cena Trutnova v plavání, doprovázená 22. ročníkem soutěže pro handicapované děti. Zároveň byl tento tradiční závod i devátým ročníkem memoriálu dlouholetého předsedy oddílu Pavla Sobotky.

„Letos jsme měli rekordní počet přihlášek, do dopoledního závodu pro handicapované děti, který za město Trutnov zahájil tradičně poslanec Ivan Adamec se přihlásilo na čtyři desítky účastníků z mnoha koutů republiky a do hlavního závodu pak silně přes čtyři sta plavců. Závod s mezinárodní kvalitou nám zahájil náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek,“ uvedl předseda pořádajícího oddílu TJ Loko UP Group Trutnov Tomáš Břeň.

Před zaplněnou tribunou v trutnovské pětadvacítce byly k vidění velmi kvalitní výkony v mnoha disciplínách. „Ve štafetě na 4x50 kraulem překonala brněnská štafeta žáků český rekord třináctiletých žáků a Veronika Grusová z Jablonce pokořila žákovský rekord Velké ceny na polohové dvoustovce. Samozřejmě kvalita se ukázala i v hlavních závodech,“ spokojeně se usmívala domácí trenérská legenda Pavel Pokorný.

V hlavním finálovém závodě na 200 metrů volný způsob v kategorii mužů kompletní stupně vítězů obsadili plavci z Nového Jičína. Všichni ve velmi kvalitních výkonech. Zvítězil stříbrný medailista z mistrovství Evropy juniorů David Koutný v čase 1:51,35, v těsném závěsu za ním byl finalista z prsařských tratí na juniorském evropském šampionátu Šimon Vavřín a třetí, s přihlášeným časem na hranici rekordu trutnovského mítinku, Jan Sazovský.

Mezi ženami prvenství z loňského roku obhajovala domácí Terezie Bischofová, která před rokem navázala na sérii pěti vítězství v řadě Martiny Elhenické. Tentokrát však některé soupeřky byly proti a na aktuální trutnovskou jedničku tak „zbyl“ bronz. Vítězství si do Pardubic odvezla Marie Kopáčová, stříbro vybojovala Karolína Maršíková z Nové Paky.

„Snažila jsem se to rychleji rozjet než v rozplavbách, jak mi radil trenér, což se mi povedlo a byla jsem lehce v čele. Ve třetí padesátce mi trochu odešly nohy, ale bojovala jsem do konce a udělala si osobák,“ sdělila ke svému nejúspěšnějšímu vystoupení domácí plavkyně, která dnes slaví šestnácté narozeniny. Zároveň ji potěšily i vítězství v dalších třech závodech a osobáky na 200PZ, 100M a 100K.

„Svými výkony mě Terka docela překvapila. Nečekal jsem, že to bude tak dobré, ale pořád tam jsou rezervy v řadě oblastí. Ti naši mladší závodníci bohužel letos závodili s o rok staršími, tak se na stupně vítězů nedostali, konkurence byla veliká. Nicméně potěšili svými výraznými osobáky a také v početné skupině kolegy Pokorného se to osobáky jen hemžilo, pětiboj mláďat z LoTr vyhrála Eliška Thamová,“ dodal k vystoupení domácích plavců trenér Tomáš Břeň.

Tradiční putovní pohár v soutěži družstev vybojovala, po loňském vítězství plavců z Juvenie Wroclaw, opět brněnská Kometa. Nejlepší výkony celých závodů v open kategorii (muži + ženy) předvedli David Koutný, Šimon Vavřín a Libor Krpálek.

(bog, tz-tb)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek