reklama 

Další výzva pro Havrdu: jede nonstop extrémní závod v Norsku

6.3.2015  •  Zimní sporty  • 
čtenost 441

Trutnov - Musher a dobrodruh Radek Havrda nemá nikdy dost. Po lednovém triumfu v závodě psích spřežení v Alpách a druhém místě v krkonošské Ledové jízdě se nyní vydal na sever Norska, kde bude startovat v závodě mistrovství světa Finnmarksløpet 2015.

Další výzva pro Havrdu: jede nonstop extrémní závod v Norsku

Rozhodně nepůjde o nějakou projížďku růžovým sadem. Naopak! Čeká ho totiž šampionát v tzv. longu - jede se nonstop s minimálním odpočinkem. „Měří pět set kilometrů a loňský vítěz ho ujel za dva dny a tři hodiny, tedy za padesát jedna hodin. Takže počítám s tím, že se dva dny zřejmě vůbec nevyspím, možná jednu dvě hodinky,“ říká nadšenec z Vlčic.

Zatímco v alpském závodě La Grande Odyssée ujedou psí smečky denně od 40 do 80 kilometrů, v Norsku čeká smečku větší zápřah. „Za den ujede až 250 kilometrů. Tomu jsme přizpůsobili i trénink v Krkonoších. Bylo potřeba najezdit hodně kilometrů s krátkými pauzami, aby byli psi vytrvalejší,“ upozorňuje.

Jenže právě extrém v severském závodě, tři tisíce kilometrů od domova, Havrdu láká. Původně byl přihlášený do závodu v ruské Kalevale, ale pořadatelé závod kvůli sankcím Evropské unie zrušili. „Na poslední chvíli jsme se hlásili do Norska. Původně jsme byli mezi náhradníky asi sedmadvacátí pod čarou. Minulý týden ale volali, že nás berou. Tak jsem zaplatil startovné dvacet tisíc, s pomocníkem Lubošem Seidlem sbalili vše potřebné a vyrazili na cestu,“ vysvětluje Havrda.

Mapa

Společně se psím týmem a handlerem Lubošem Seidlem už dojeli k místu závodu. „Čeká nás mítink musherů a se psy veterinární přejímka. Hned v sobotu ráno se startuje.“

V závodě je povinná výbava, kterou musher veze sebou v saních, a to včetně nouzového krmení. Jede se s osmi psy, do cíle musí dorazit minimálně s pěti. „Mám sebou deset psů, kteří jeli Odysseu. Ještě musím rozhodnout, kterých osm závod pojede. Zřejmě to rozseknu až těsně před startem,“ tvrdí Havrda.

A jaké má v osmdesátičlenném startovním poli šance? Těžko odhadovat. „Je to velká neznámá. Nedokážu odhadnout vůbec žádný výsledek. Bude tam neskutečná konkurence,“ zdůrazňuje.

Přesto se možnosti na dobrý výsledek nevzdává. Například Slovák Miloš Gonda jako nováček závod předloni vyhrál. „Ale on žije a trénuje v Norsku, tak to v jeho případě bylo trochu něco jiného. Připouštím, že když budu do desátého místa, budu maximálně spokojený. Ale kdo ví, jestli extrémní závod vůbec dojedu,“ dodává Radek Havrda.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama