Dlouho bojoval o stupně vítězů, nakonec ale Havrda nonstop závod vzdal

10.3.2015  •  Zimní sporty  •
čtenost 1258

Trutnov - Vlčický musher Radek Havrda vysněné umístění v první desítce na světovém šampionátu psích spřežení v Norsku nevybojoval. V poslední fázi závodu Finnmarksløpet 2015 totiž vzdal, aby neohrozil zdraví svých psů.

Nonstop závod na 500 kilometrů začal opatrně. Po padesátém kilometru byl asi v polovině startovního pole, na 39. místě. Pak ale výrazně přidal a posunul se na 16. příčku (po 128. kilometru), na dvoustém kilometru byl už třináctý a od 370 ujetých kilometrů se držel na fantastické třetí pozici. Bronzový stupínek mu patřil ještě při odjezdu z posledního chekpointu (kontrolního bodu).

Do cíle ale český dobrodruh nedojel. „Než aby ohrozil zdraví psů, raději několik kilometrů za chekpointem v Jotce ukončil účast v závodě. Do cíle sice nedojel, přesto podal se svým teamem výborný výkon hodný elity mezi mushery, kam Radek bezesporu patří,“ napsal na Radkův web jeho bratr Tomáš.

Do cíle nedojel ani Havrdův kamarád a rival z francouzských Alp Miloš Gonda. Odpadla asi čtvrtina z osmdesátičlenného startovního pole. „Je třeba si uvědomit, že v průběhu závodu odstoupili i ostřílení závodníci a dřívější vítězové Finnmarksløpetu.“

Elisabeth Edland Ut Skoganvarre 2997

Soutěž vyhrála norská musherka Elisabetha Edlandová. Šestapadesátiletá zkušená závodnice trať zdolala na dva dny, čtyři hodiny a jednu minutu. Také druhá příčka patřila domácí ženě - Norce Hilde Askildtové. Třetí dojel Fin Alexandr Schwarz.