reklama 

Havrdova psí smečka trať v prudkých alpských kopcích zvládá na jedničku

12.1.2015  •  Zimní sporty  • 
čtenost 878

Trutnov, Praz de Lys - Tomu se říká vydařený začátek! Vlčický musher Radek Havrda se svojí smečkou vyhrál i druhou (dnešní) etapu mezinárodního závodu psích spřežení La Grande Odyssée. Nevadil mu ani zkrácený a přitom výrazně kopcovitý terén.

Havrdova psí smečka trať v prudkých alpských kopcích zvládá na jedničku

Dnešní etapa měřila kvůli nedostatku sněhu jen 37 kilometrů místo původně plánovaných 72. Navíc opět vedla z velké části po strmých sjezdovkách. „Báli jsme se jí hodně, jako čert kříže, protože stoupání hned po startu bylo brutální, do hodně prudkého kopce,“ hlásil v cíli etapy Radek Havrda.

A zdaleka to nebyla jediná nástraha. Na trati bylo málo sněhu, někde nebyl téměř žádný. „Prvních šest kilometrů se jelo místy po štěrku a kamenech, takže jsme téměř odrovnali jedny lyže,“ řekl Havrda. Teprve ve vyšších polohách a v závěrečném sjezdu do cíle bylo sněhu dost.

Havrdova smečka si ale v mimořádných podmínkách vedla znamenitě. Do cíle dojela se čtyřapůlminutovým náskokem, tedy mnohem lépe, než vlčický musher očekával. „Slovák Miloš Gonda psům pomáhal tím, že kopce dokáže vyběhnout. Já ho v kopci předjel a přitom jsem se vezl, protože sám už jsme do kopce běžet nemohl, nemám takovou fyzičku,“ prozradil.

Rovněž průběžně třetí Rémy Coste v kopcích na Havrdu ztrácí. O to riskantněji svahy sjíždí. „Řekl bych až neuvěřitelnou rychlostí, takže se drží třetí. Ale nevím, zda něco takového jeho psi dlouho vydrží,“ obával se.

Bgdvltiwmtutbhvuzgktmtitaw5ncmlklwjhynutmte

Počasí v Alpách se moc neliší od českého. V neděli dopoledne vytrvale pršelo, pondělí byl mírně nad nulou, téměř beze srážek. Sněhu je ale velmi málo. „Zkráceno bude víc etap, i ta úterní má být kratší. Některé se zřejmě pojedou na kratší cestě, ale třeba dvakrát nebo třikrát. Bude to jako na okruhu,“ odhadl Havrda.

Dobrou zprávou je zdravotní stav smečky. „Psi jsou v pohodě, žádný problém neřešíme, pěkně baštěj,“ dodal vlčický musher.FAKTA, VÝSLEDKY
2. etapa (37 kilometrů)
1. Radek Havrda (Česko) čas 2:07:36 hod.
2. Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 4:35 min.
3. Rémy Coste (Francie) - ztráta 9:31 min.

Průběžné pořadí (po dvou etapách)
1. Radek Havrda (Česko) čas 3:44:15 hod.
2. Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 4:37 min.
3. Rémy Coste (Francie) - ztráta 11:36 min.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Ingrid Babu, LGO News a osobní web Radka Havrdy

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama