reklama 

Odysseu sužuje průjem, Havrda přesto vyhrál další etapu. Titul má na dosah

19.1.2015  •  Zimní sporty  • 
čtenost 844

Trutnov - Dvě zprávy jsou nejvýstižnějším popisem toho, co se děje v Alpách na závodě psích spřežení La Grande Odyssée. První: Téměř všechny účastníky zasáhla střevní epidemie. Druhá: Havrda vyhrál dnešní etapu nejtěsnějším možným rozdílem.

Odysseu sužuje průjem, Havrda přesto vyhrál další etapu. Titul má na dosah

Jeden z prvních, kdo se musel vypořádat se zažívacími problémy, byl právě vlčický musher Radek Havrda. Už na bivaku, v noci ze soboty na neděli. „Chytl mě brutální, šílený průjem. Spal asi jen hodinu a půl. Prohnalo mě to úplně neskutečně,“ přiznal.

Noc strávil v zimnici, druhý den byl hodně zesláblý. Potíže se pak objevily i u dalších účastníků. „Má to teď spousta musherů a také dvanáct pořadatelů. Jsou tady mimořádná opatření, třeba při vstupu do jídelny si všichni dezinfikují ruce a rozdávají se pytlíky Smecty na průjem,“ řekl jedenačtyřicetiletý Havrda.

Bgdvltiwmtutbhvuzgktmtktanvsawuty291dhvyawvyltex

Asi nejvíc epidemie zasáhla jeho českého kolegu a mushera Martina Bílého. Měl takové problémy a horečky, že nenastoupil do dnešní etapy.

Do závodu ale nastoupil Slovák Miloš Gonda, Havrdův největší rival v boji o celkové prvenství. Startovali současně a téměř současně projeli cílem. „Asi maximální rozdíl, na který jsme se od sebe během etapy vzdálili, byl padesát metrů. Jinak jsme jeli od startu prakticky pořád spolu,“ přiznal český závodník.

4

Během padesát kilometrů dlouhé etapy dvakrát odvrátil pokus protivníka o trhák. „V jednom kopci si Miloš Gonda asi myslel, že mě ujede, ale neujel. Sám říkal, že shořel jako svíce,“ uvedl vlčický dobrodruh. Do cíle oba dojeli téměř identicky, rozdíl mezi nimi nebyl větší, než saně. Celkově tak Havrda zůstává první s tříminutovým náskokem.

Na programu Odyssey už je pouze jediná etapa – dvoudenní předělená bivakem, tedy nocováním pod širým nebem. Kvůli problémům se zřejmě opět pojede na podobné trati, jako o víkendu. „Mám pocit, že jsme zatím jeli pěkně a že psi jsou ve výborné kondici. Věřím, že to dopadne dobře, ale může stát cokoliv, rozhodnout může i nějaká maličkost,“ dodal Havrda.

11

FAKTA
Výsledky 7. etapy:
1. Radek Havrda (Česko)   čas 2:31:42 hod.
2. Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 18 sec.
3. Rémy Coste (Francie) - ztráta 5:43 min.

Průběžné pořadí po 7. etapě:
1. Radek Havrda (Česko)  celkový čas 18:28:04 hod.
2. Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 3:20 min.
3. Rémy Coste (Francie) - ztráta 25:05 min.
4. Jan Šlosar (Slovensko) - ztráta 1:19:52 hod. 
5. Daniel Juillaguet (Francie) - ztráta 2:01:05 hod. 
6. Francois Pagnoux (Francie) - ztráta 3:03:16 hod.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Delphine Arnaud, Julie Couturier

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama