reklama 

Radek Havrda závod psích spřežení v Alpách vyhrál. Už potřetí

21.1.2015  •  Zimní sporty  • 
čtenost 3011

Trutnov, Val Cenis Lanslebourg - Povedlo se. Radek Havrda z Vlčic vyhrál závod psích spřežení La Grande Odyssée v Alpách. V poslední (dnešní) etapě sice dojel s minutovou ztrátou za Slovákem Milošem Gondou, celkové prvenství ale uhájil.

Radek Havrda závod psích spřežení v Alpách vyhrál. Už potřetí

Podle oficiálních výsledků zvítězil s náskokem dvou minut a sedmi vteřin. „Bylo to dramatické do poslední chvíle, doslova nervy drásající. Rozdíl je opravdu minimální, stát se mohlo cokoliv, v prvenství jsme opravdu uvěřil až v cíli,“ oddychl si Havrda po dojezdu.

Jeho slovenského rivala Gondu nezbrzdila ani střevní epidemie. „Dvakrát cestou na bivak zvracel, přesto mi dokázal malinko ujet. Naštěstí jsme neměli problémy, psi byli v pohodě. Kdybychom měli třeba jednoho naložit do saní, bylo by prvenství asi pryč,“ přiznal vlčický dobrodruh.

Stal se prvním musherem v historii, který Odysseu vyhrál třikrát. „Potěší to. Letos o dost víc, že jsem do poslední chvíle soupeřil právě s Milošem Gondou, s kterým si hodně rozumíme. Byl to super souboj,“ hlásil nadšený Havrda.

15 01 21 Cil2

Na jeho radosti nic neubírá ani fakt, že letošní závod poznamenal nedostatek sněhu. „Etapy sice byly kratší, ale zase se tím pádem jezdilo rychleji. Takže bych neřekl, že letošní Odyssea byla méně náročná,“ zdůraznil Havrda.

Po dojezdu do cíle poděkoval psům i handlerům (pomocníkům). A ještě před závěrečným ceremoniálem se vydal na svah. „Půjčili jsme si lyže a jedeme se tady svézt. Handleři Luboš s Danem po tom toužili, takže si užijeme trochu zábavy. Teprve potom pojeden na slavnostní vyhlášení,“ prozradil.

Pak ho čeká ještě jeden úkol - oslavit prvenství. „Pařba tu bývá většinou divoká. Budu pít ale asi trochu míň a spát půjdu trochu dřív, abych mohl řídit na cestě zpět. Handleři si zaslouží konečně oddychnout, aby si tu oslavu užili. Hodně mi tu pomáhali a dřeli,“ dodal Radek Havrda. Zpět do Čech přijede v pátek.

FAKTA
Výsledky 8. etapy (77 km):

1. Miloš Gonda (Slovensko)  čas 4:13:00 hod.
2. Radek Havrda (Česko) - ztráta 1:13 min.
3. Rémy Coste (Francie) - ztráta 9:43 min.
4. Daniel Juillaguet (Francie) - ztráta 11:35 hod.
5. Jan Šlosar (Slovensko) - ztráta 18:03 hod.

Konečné pořadí:
1. Radek Havrda (Česko)  celkový čas 22:42:17 hod.
2. Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 2:07 min.
3. Rémy Coste (Francie) - ztráta 33:35 min.
4. Jan Šlosar (Slovensko) - ztráta 1:36:42 hod. 
5. Daniel Juillaguet (Francie) - ztráta 2:11:27 hod. 
6. Francois Pagnoux (Francie) - ztráta 3:41:36 hod.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: protrail.info

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama