reklama 

Třetí etapu sice Havrda nevyhrál, přesto v Alpách vede

13.1.2015  •  Zimní sporty  • 
čtenost 524

Trutnov, Sommand - Poklidná etapa, ve které dojel Radek Havrda „až“ druhý. Celkově ale vede, náskok zvýšil na šest minut a padesát vteřin. Takové je ohlédnutí za dnešní etapou alpského závodu psích spřežení La Grande Odyssée.

Třetí etapu sice Havrda nevyhrál, přesto v Alpách vede

Jediný, kdo se před vlčického mushera a jeho smečku protlačil, byl Francouz Rémy Coste. V závěru 57 kilometrů dlouhé tratě z Praz de Lys do Sommand riskoval, ve sjezdu k cíli nasadil zběsilé tempo a Havrdu porazil o čtyři a půl minuty.

„Rémy to pouští neuvěřitelně rychle kopce. My jezdíme podle systému GPS rychlostí asi 25 kilometrů, on dokonce 32. Tím nažene minuty, ale nevím, jestli to jeho psi vydrží po zdravotní stránce,“ prohlásil Havrda.

Při příliš rychlých sebězích stoupá u psů tlak na přední nohy a ramena. „Z kopce se jezdí s napnutými šnůrami, trochu se brzdí. Kdo to ale pouští kvůli rychlosti naplno, u toho psi tvrdě dopadají na přední. Jsou to strašné rány, které by třeba naši nevydrželi a proto tak nejezdíme, psy šetříme,“ vysvětlil Havrda.

O třetí etapě

Byla s menším převýšením, ale hodně točivá, kroutivá, technicky náročná na řízení. Sjezdovku jsme vyjížděli a sjížděli jen dvakrát. Byla to pohotovější etapa, jelo se spíš po rovině a v závěru z kopce. Počasí bylo příznivější, pofukoval vítr, bylo mrazivěji, takže psi se při běhu tolik nepřehřívali. Radek Havrda

Jenže Francouz Coste má hodně peněz a nadstandardní zázemí. Pro čtyřnohé kamarády má speciálně vybavený autobus, kde jim poskytuje špičkovou péči.

Po dnešku se rýsuje, kdo bude letos v Alpách bojovat o prvenství. Plní se Havrdova předpověď, že jeho úhlavními rivaly budou Coste a Slovák Gonda. Čtvrtý Šlosar už ztrácí přes 33 minut, pátý Juillaquet dokonce více než hodinu. „Zklamaný je zatím Martin Bílý, i on už ztrácí přes hodinu,“ potvrdil Havrda.

Ve středu je na programu opět zkrácená etapa, měřit má jen 45 kilometrů. Pak čeká mushery a psí smečky přesun do Challenge Megeve. „Ale závodit se kvůli nedostatku sněhu bude zřejmě někde výš, kde jsou lepší sněhové podmínky,“ dodal Havrda.

Bgdvltiwmtutbwfyzgktmtmtmdgtanvsawuty291dhvyawvy

FAKTA
Výsledky 3. etapy:
1. Rémy Coste (Francie) čas 3:01:51 hod.
2. Radek Havrda (Česko) - ztráta 4:29 min.
3. Miloš Gonda (Slovensko) - 9:22 min.

Průběžné pořadí:
1. Radek Havrda (Česko) čas 6:50:35 hod.
2. Rémy Coste (Francie) - ztráta 7:07 min.
3. Miloš Gonda (Slovensko) - 9:30 min.
4. Jan Šlosar (Slovensko) - 33:48 min.
5. Daniel Juillaquet (Francie) - 1:06:47 hod.
6. Martin Bílý (Česko) - 1:13:53 hod.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Ingrid Babu, LGO News, protrail.info

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama