Noční krajinu Jizerských hor „probudili“ světélkující lyžaři

10.1.2018  •  Zimní sporty  •
čtenost 343

Trutnov - Bedřichovský Night Light Marathon. Jedinečným nočním závodem v Jizerských horách byl v pátek zahájen seriál dálkových běhů Skitour 2018, na který se vydala také Eva Vrabcová Nývltová, další členové Olfin Car Ski teamu i závodníci Kasper Swix teamu. Dvou závodů volnou techniků na 17,5 a 30 kilometrů se zúčastnily přes čtyři stovky lyžařů.

„Téměř celý závod propršelo, takže odhodlání vydat se na trať nebylo valné,“ přiznal Trutnovák Jan Hruška. Podmínky pro lyžování nebyly zrovna ideální, ale tím, že se závod jel za tmy s čelovkami měl pro běžkaře jistě své kouzlo.

„Jsem ráda, že jsem mohla jet a pomoct tím oddílu. Lyžování jsem brala jako dobré zpestření, ale běh je už nyní pro mě přednější,“ poznamenala Eva Vrabcová Nývltová, která na dlouhé distanci dobruslila o 15 vteřin druhá za další bývalou reprezentantkou Zuzanou Kocumovou. Ta předjela Evu až tři kilometry před cílem. „Ještě bych si letos chtěla zajet Orličák,“ plánuje si Eva další lyžařský start na začátek února. Na běžkách se ale bude pohybovat i v následujících dnech, protože v sobotu odjíždí na soustředění do Livigna, kde bude lyže kombinovat s klasickým během. „Tak padesát na padesát.“

Závod mužů na 30 km, který se jel na dvě kola s tím, že se závodníci nevraceli na stadion v Bedřichově, ale pokračovali do druhého okruhu z Nové louky, vyhrál Jiří Ročárek s časem 1:18:35 hodiny. Na kratší trati zvítězil Kryštof Kopal (48:46) a Klára Moravcová (51:06).

Z „ofiňáků“ se kromě Evy Vrabcové Nývltové ještě na stupních vítězů umístil Lukáš Havel, který ve své kategorii bral 1. místo na trati 17,5 km. Vladimír Šlofar mladší si pak vyjel v nejnabitější kategorii skvělé 8. místo. To přitom startoval až z poslední řady, protože neměl vyjetou pozici z předchozích závodů tohoto typu a musel doslova předjet asi 240 závodníků na trati.

Pavel Šimek skončil ve své kategorii na 30 km trati volnou technikou na 14. místě. „Byla to hrozná bída při prvním závodě. Připadal jsem si, jako bych na tom stál poprvé, žádná fyzička a žádná technika,“ povídal a s úsměvem dodal: „Evča mi nadělila deset minut a to je vážně ostuda.“

Na klasické 30 km trati reprezentoval oddíl pouze Aleš Škoda, který má sám dospívající děti v Olfin Car Ski teamu a svým 27. místem v kategorii jim může být dobrým vzorem.

V deštivém počasí na Bedřichově se dvakrát na stupně vítězů podívali i závodníci Kasper Swix teamu, kterých se na noční závod vydalo šest. Na kratší trase 17,5 km skončila na pěkném druhém místě v kategorii Eva Stoklasová, Petra Šípková dojela v kategorii sedmnáctá a Přéma Macl celkově 27. a 4. v kategorii.

Na třicítce prožili „kasperáci“, mírně řečeno, výsledkové zklamání, ačkoliv ve své kategorii Petr Holub dojel druhý a celkově šestnáctý. Petr Javůrek skončil 17. a 5. v kategorii a Jan Hruška 20. a 10. v kategorii.

„Po startu jsem se zařadil do skupinky za čelem, ale neudržel jsem ji zejména ve sjezdech. Až druhé kolo mi přišlo, že jsem se docela rozjel a začalo mě to bavit. Na stíhání závodníků už však bylo pozdě,“ uvedl Honza Hruška s tím, že navzdory počasí si alespoň užil atmosféru nočních Jizerských hor.

NOVÝ POMOCNÍK KASPER SWIX TEAMU

Byl to takový vánoční dárek. Závodníci Kasper Swix teamu dva dny před Štědrým dnem dostali, od jednoho ze svých strategických partnerů - trutnovského Autostylu, nového pomocníka. Na čtyřech kolech. Devítimístné vozidlo Toyota Proace Verso získal trutnovský klub do užívání na tři roky.