Tereza Beranová jako nejlepší Češka na MSJ a vítězka z Ostravy

11.2.2018  •  Zimní sporty  •
čtenost 614

Trutnov - Lyžaři z Olfin Car Ski teamu v těchto dnech jasně dokazují své kvality, díky nimž mají u svých soupeřů zasloužený respekt. Sklízejí úspěchy na českých i zahraničních závodech, bodují nejenom mladší závodníci, ale především dorost, junioři a dospělí.

Hvězdou mezi olfiňáky je nyní právem Tereza Beranová, která vybojovala mistrovský titul ve sprintu. Možná by si někdo mohl říct, že jí jistě stoupá sláva do hlavy… Chyba lávky. Tahle sympatická energická dračice neměla čas titul ani zaslouženě oslavit, neboť na ni už ve švýcarském Gomsu netrpělivě čekala česká reprezentace, s níž se tu připravovala na mistrovství světa juniorů.

Své kvality předvedla přesně tam, kde se to od ní očekávalo – ve sprintu. Právě na krátké trati byla nejlepší českou závodnicí, když skončila v silně světové konkurenci na 17. místě a stala se tak sedmnáctou nejlepší běžkyní na lyžích na světě mezi juniorkami.  Česká reprezentantka Zuzana Holíková skončila až čtyři příčky za Terezou. Nebylo to však jediné vystoupení této trutnovské lyžařky. Trenér reprezentace ji nominoval do dívčí štafety. Ta nakonec skončila na 11. místě.

Víkendové závody Českého poháru pak dokazují, že Tereza Beranová má skvělou formu. Zvítězila na „dvojce“ volnou technikou, který se jel na Zadově a druhý den za sebou nechala všechny soupeřky při divácky atraktivním sprintu v Ostravě. V severomoravské metropoli se jel tradiční City Cross Sprint, na který každoročně zavítá česká lyžařská špička i závodníci ze zahraničí. Tereza vyhrála s velkým náskokem před Zuzanou Holíkovou a Sandrou Schützovou. Loňská vítězka Tereza Tvarůžková ve finále upadla a skončila čtvrtá.

Předtím ostatní trutnovští závodníci brázdili také tratě v Jablonci při mistrovství republiky dorostu a Českém poháru dospělých. I když sněhu bylo pomálu, olfiňákům to rozhodně nezkazilo chuť bojovat s těmi nejlepšími. Jejich odhodlání se vyplatilo.

Hned první den se blýskl Mike Ophoff 3. místem ve sprintu klasicky, jeho mladší kolega z oddílu Ondra Krákora obsadil parádní 5. místo při závodě 5,7 km klasicky s hromadným startem, 5. místo vybojoval v silné konkurenci Martin Adamec v závodě volnou technikou, která sedla i Aleši Škodovi (6. místo).

Úspěšná byla i skupina staršího žactva, která pod vedením trenérů Marka Kovačiče a Zdeňka Plecháče odcestovala na Český pohár s mezinárodní účastí, který se konal na Božím Daru. Ani náročné podmínky, s nimiž se museli potýkat především servismani, nezabránily olfiňákům v sérii úspěchů. Vydatné třídenní chumelení a teploty pod bodem mrazu nejlépe sedly Janě Leblochové (2. místo v závodě volnou technikou) a Lucce Mračkové (3. místo v norském sprintu).

A protože není čas ztrácet čas - Jana Leblochová se doma příliš neohřála a odjela reprezentovat Olfin Car Ski team a zároveň Královéhradecký kraj na Zimní olympiádu mládeže. Zatímco v závodě volnou technikou skončila osmá, klasika ji posunula na 4. místo a při smíšené štafetě to zacinkalo, takže si domů veze kromě hromady zážitků i bronzovou medaili.

Abychom výčet aktivit trutnovských lyžařů dovršili, je třeba zmínit i odvahu dospělých závodníků, kteří mají za sebou italskou Marcialongu - nejdelší závod ze série Visma Ski classic mimo území Skandinávie. Trať je dlouhá 70 km a na start se postupně postavilo více než 6400 běžců na lyžích. Už jenom samotné dokončení takového závodu je velkým úspěchem. Zdenda Melša skončil na celkovém 239. místě, Lukáš Havel na 441. místě a Maruška Havlová, která se vydala na trať 45 km, dojela čtrnáctá.