reklama 

Blanka Paulů: Za našich dob neexistovalo, že by se vynechal závod

26.1.2019  •  Zimní sporty  • 
čtenost 1599

V 70. a 80. letech minulého století patřila Blanka Paulů (64) ke špičkovým československým reprezentantkám v běžeckém lyžování. Z velkých akcí vozila medaile a i v tehdy omezených podmínkách sportovního zázemí se mohla měřit se světovou špičkou. I proto nyní patří k tvrdým kritikům poměrů v českém sportu. V rozhovoru pro Vrchlabinky Paulů vzpomíná na své slavné závody, vyznává se z lásky k běhání i k městu Vrchlabí, jehož je městskou zastupitelkou.

Blanka Paulů: Za našich dob neexistovalo, že by se vynechal závod

Setkáváme se v zimním období. Jak tuto část roku trávíte vy?
Na lyžích.

Chodíte více na běžky, nebo na sjezdovky?
Chodím na běžky, výhradně na běžky.

Jakou trasu byste běžkařům doporučila?
Já miluji cesty ze Strážného. Například na Stoh nebo na Klínovku. Na začátku sezóny, když to ještě nejde a je málo sněhu, tak jezdíme na Mísečky.

Blanka Paulů

Úspěšná bývalá československá reprezentantka v běžeckém lyžování. Zúčastnila se třikrát zimních olympijských her a pětkrát mistrovství světa. Na olympiádě v Sarajevu v roce 1984 vybojovala stříbro jako členka štafety na 4krát 5 kilometrů. O deset let dříve na mistrovství světa ve Falunu získala stříbro a bronz. Je vítězkou dvou závodů světového poháru. Vybojovala 16 titulů mistryně republiky. Svoji lyžařskou kariéru ukončila v roce 1985. Trvale žije ve Vrchlabí. Od roku 2006 je městskou zastupitelkou, v letech 2006 až 2010 zastávala post místostarostky.

Chce se vám na lyže vždycky, nebo se musíte i vnitřně přemlouvat, když je třeba i horší počasí?
Ne. Běhání je součást mého každodenního programu a na běžky jdu, i když není venku zrovna dvakrát moc hezky. Nyní jsem již čtvrtým rokem v důchodu a prostě nic jiného mě nenapadne.

Kolik za zimní sezóny „odběžkujete“ kilometrů nebo kolik míst navštívíte?
Kilometry si opravdu nepamatuji. Chodím každý den. Nejsou to takové dlouhé túry, které mají 30 nebo 40 kilometrů. Denně si ale určitě dám takovou patnáctku. A když je opravdu hezky, tak ještě odpoledne nebo večer jdeme tady do Vejsplach na nastříkaný okruh.

Navštívila jste během vašich běhů místo, které vás zaujalo či nadchlo a které byste doporučila i dalším lidem, kteří vyrážejí na běžky a občas nevědí kam?
Já snad ani ne, protože pořád jezdím na to stejný místo. Ale takový magický místo jsou pro mne Křížovky nad Smejkalkou. Tam chodím hrozně ráda.

V čem je to místo pro vás magické?
Pro mě celý život byl magický kopec Žalý. Když jsem závodila a trénovala, tak jsem minimálně třikrát týdně, možná i častěji, běžela na Žalý. Jinak co bych doporučila, tak extra upravený trasy jsou například na Černé hoře. Je tam obtížný zase se dostat. Když člověk dobruslí na Černou horu, tak toho má dost a je mrtvej. Objede si tam nějaký dvě svážnice a může jet dolů. Ale já mám stále zafixované závodní lyžování, proto já příliš nejezdím takové ty túry.

Vy ještě závodíte?
No jistě. Například v létě jsem závodila ještě více.

Co to je za závody?
To jsou závody Stopa pro život, je to vlastně taková obdoba, jako je například i Kolo pro život. Někdy ale jedu i závody, které jsou pro mladé závodníky jako je například vysokoškolská liga na Benecku a podobně. Ale jo, stále závodím.

Sledujete přenosy ze Světových pohárů v lyžařských disciplínách?
Ano, sleduji to. Je to vlastně taková náplň dne sledovat přenosy a mezitím si dojít zaběhat.

Na jaké sporty nejčastěji koukáte?
Tak nejvíc to je biatlon a klasické lyžování. A díky Ester Ledecké sleduji více i sjezdové lyžování.

Když sledujete klasické běžecké lyžování, ve kterém jste vy sama dosáhla mnoho úspěchů včetně stříbrné olympijské medaile ze Sarajeva v roce 1984, jak na to hledíte s odstupem času?
Já na to tedy koukám s hroznou bolestí v srdci, kam se to dostalo. Málokdo to asi takto řekne na rovinu nebo třeba do televize, ale nyní je to na úplným dně. Jak se to za ty roky, když jsme patřili ke světové špičce a vyhrávali jsme medaile, dostalo na dno. Je to pro mě hrozný pohled a hodně mě to bolí.

Mluvíme nyní o kvalitě českého lyžování?
Ano, o kvalitě českého lyžování. Ale bohužel i celého sportu jako takového. Nyní když někdo vyniká, tak je to absolutní individualita, za kterou stojí úsilí rodičů, které nemá se systémem nic společného.

Čím byl a je tento úpadek způsoben?
To je na hrozně dlouhou diskusi a polemiku a ani já k ní zřejmě nejsem určena.

Ale jste jedna z mála, která to zná zevnitř, dosáhla úspěchů, a tedy může i porovnávat.
Možná by mnohdy stačilo začít používat selský rozum. Naše běžecká reprezentace je pořád venku, pořád se připravuje, ale ti závodníci nezávodí. To já neumím pochopit. Je tam například pět holek a ona závodí jedna. Ostatní vynechávají závody.

Proč se to, co nyní říkáte mně, nesnažíte prezentovat odpovědným místům? Vzhledem k vašemu jménu by vám bylo i dopřáno sluchu a pozornosti.
Ne, určitě nebylo. Mě by ani nepozvali někde něco říct. Když byly během olympiády olympijské parky, tak já tam nejela. Jsem z hloubi duše proti. To jsou vyhozené peníze. Kdyby se to dalo do mládeže, bylo by to úžasné. Ale do toho olympijského parku pak přijde nějaká celebrita a řekne, jak je všechno super. Ale ono to tak není. Nikdo tady nechce slyšet pravdu, jak na tom ten sport skutečně je.

Takže podle vás je na vině systém nebo i věci, jako je výchova v rodinách?
Určitě je to systém. Já si myslím, že sportovci, kterých se to týká, také chtějí vyhrávat. Proto se na to dali, proto ten sport dělají. Za našich dob neexistovalo, že by se vynechal závod. Například já jsem na každou olympiádu jela s antibiotiky. Byla jsem často nemocná. Ale to neexistovalo, jako jeden závod si odpočinout a podobně.

Takže současné výsledky zimních sportovců s výjimkou biatlonistů, Ledecké a rychlobruslařek tedy odpovídají stavu, ve kterém se sporty nacházejí?
No zcela určitě. Vždyť u nás například není skokanský můstek. Já si myslím, že na příští olympiádu už nebudeme mít závodníka.

Když sledujete přenosy ze světového poháru, jak moc se za posledních 35 či 40 let sport změnil?
Všechno se strašně zrychlilo. Vše kolem je hotová věda, myslím tím materiál nebo servis. To už je hotová alchymie. Za našich dob mazal trenér, my i sami jsme si mazali lyže. Proti Rusku, NDR či seveřanům jsme byli ve skutečném pralese, ale přesto jsme byli konkurenceschopný.

Na kolik pak rozhoduje um, píle či fyzická výdrž, a na druhé straně například dobře namazané lyže?
Na procenta to neodhadnu, ale rozhoduje to opravdu hodně. Nicméně primární základ je, že na to ten člověk musí mít. Ale ten servis to opravdu rozhoduje moc. Je však pravda, že dnes ho mají už všichni.

Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste vy závodila a získávala medaile?
Já nejsem příliš vzpomínací typ.

Ale například taková bronzová medaile ze Sarajeva. Na tu snad vzpomínat lze, ne?
Opravdu, já na to nějak nevzpomínám. Obzvlášť na tuto olympiádu. Protože na ní to pro mne bylo obrovské zklamání, protože jsem chtěla medaili z individuálního závodu. V té době jsem na to opravdu měla a v závodě na 20 kilometrů jsem jen o pár vteřin skončila čtvrtá. Já tam to celé Sarajevo skoro probrečela. Stříbrná medaile ze štafety byla taková náplast. Já jsem už při cestě na olympiádu onemocněla.

Tam jste jeli autobusem?
Ano, dva dny jsme strávili na cestě. Cestou jsem onemocněla a hned po příjezdu mě odvezli do olympijské vesnice do takové izolace. Takže to začalo hroznýma nervama. A pak třeba vůbec neexistovalo první závod vynechat. Z postele jsem rovnou nastoupila do závodu na 10 kilometrů. Samozřejmě ihned velké zklamání, protože se čekala medaile, a já dojela, myslím, třináctá. Takže zklamání, tam s námi nikdo nemluvil. Hrozný dusno. Štafeta to později vylepšila, to jako jo, ale ve mně bylo obrovské zklamání. Když se například nyní často potkáváme s Gábinou Soukalovou (matkou biatlonistky Gabriely Koukalové, pozn. aut.), tak vůbec minulost neprobíráme, spíš se bavíme o současnosti.

Předpokládám, že v době vaší kariéry tam vedle tréninkového a závodního tlaku byl i tlak politický.
No jasně, to víte, že tam byl. To bylo všechno zaúkolovaný, že musí být tolik a tolik medailí.

Ptám se na tu sešněrovanost ze strany politiky i sportovních svazů ještě z jiného důvodu. Říkala jste, že se často bavíte s paní Soukalovou, a její dcera Gabriela způsobila poměrně obrovský poprask svojí knihou, kde popisuje prostředí za pomyslnou oponou, kam už takřka nikdo nevidí.
Já Gábinu znám odmalička. Ona je skutečně jiná, ale to vedení a všechno kolem ní pomohlo k jejímu konci. Ale když je někdo jiný a individualita, tak jedině tehdy může dosáhnout nějakých úspěchů a dobrých výsledků. Ona přitom nikoho nenapadala, spíš se snažila chválit. Ale je opravdu pravda, že ty holky se k ní nechovaly zrovna hezky. Měla to skutečně těžký, například porucha příjmu potravy. Vím, o čem mluví, protože my jsme to měly podobný. Říkám, všichni kolem si ji měli ochraňovat jako svatý grál. Myslím, že ještě poznají, jak strašně bude chybět.

Obraťme list a pojďme k jinému tématu. Jak se vám žije tady ve Vrchlabí?
Mně se tady žije nádherně, já miluji Vrchlabí. Jsem opravdu velký patriot na toto město. Myslím si, že se nám tady žije nádherně. A kdo si stěžuje, tak nevím, kam ty lidi koukají. Všechno, na co si vzpomeneme, tady máme. Já jsem takový patriot na Vrchlabí i Krkonoše byla odmalička. Já bych neměnila.

Vy jste i městskou zastupitelkou. Co vás vedlo k tomu, že jste kandidovala? Přece jen od lidí, kteří se ucházejí o přízeň voličů, se očekává, že budou nějak pracovat pro město a jeho občany, budou nosit myšlenky a nápady, zkrátka veřejně se angažovat.
Já jsem byla čtyři roky i zdejší místostarostkou. Tehdy to byla i docela velká náhoda. Přemlouvali mne, abych kandidovala jako nestraník za ČSSD. Řekla jsem jim, dobře, jsem patriot, mám to tady ráda, tak do toho půjdu. Pak se to politicky tak zamotalo, že z toho vyšlo, že budu místostarostka. Ale já přiznávám, že nyní toho nemůžu příliš moc ovlivnit. Ráda vždycky podpořím Honzu Sobotku a ZVON, protože si myslím, že to tady dělají hodně dobře a Honza má kolem sebe tým dobrých a šikovných lidí. A jsem ráda, že toho mohu být součástí.

Dala jste si do nového roku nějaká předsevzetí?
Já osobně ne. Nedávala jsem si ho skoro nikdy. Samozřejmě mám přání, že chci být spokojená. Důležité je, aby byl člověk zdravý a mohl se radovat. Aby nemyslel na to, co bylo, ale na to, co je nyní. Zkrátka důležité je zdraví, zdraví a zase zdraví.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
foto: Marcel Schön

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama