Pondělí

4. července 2022

Nyní

22°

Zítra

18°

Svátek má

Účastníci workshopu o přípravě běžek si pochvalovali kvalitu

25. 11. 2019

Účastníci workshopu o přípravě běžek si pochvalovali kvalitu 43 snímků
Na jaře otevřené zázemí běžkařů na Para rozhodně nezahálí. Pro své tréninky, soustředění, týmové akce či víkendová setkání ho mimo domácího OlfinCar Ski teamu využívají i další trutnovské kluby, například orientační běžci nebo naposledy Kasper - Swix Team, který zde pro veřejnost minulý týden ve čtvrtek pořádal workshop o přípravě běžeckých lyží.

Setkání třiceti zájemců zahájil teoretickou přípravou ředitel týmu Stanislav Opočenský. Připomněl, jak postupovat při výběru správné délky holí, jaké volit lyže na klasiku a jaké na bruslení. I v nadcházející sezoně bude k vidění velké množství lyží s moherem.

Sebelepší vybavení však neznamená, že lyže budou jezdit samy. O lyže je potřeba se řádně starat a také k tomu mít náležité vybavení. Tím se workshop dostal do hlavní části programu. Na čtyřech voskovacích profilech závodníci a servismani týmu ukazovali, jak správně servisovat lyže na klasiku i na bruslení.

 

K tomu je zapotřebí mít stůl, kopyto, žehličku, smývače, vosky, škrabky, kartáče. Každý dílčí krok byl doprovázen slovním komentářem a odpověďmi na zvídavé otázky účastníků. Je radost ukazovat práci lidem, kteří mají své zkušenosti a zájem o další zdokonalování se v technice servisování lyží. Aby šla každému příprava pěkně od ruky, dostali všichni účastníci jako dárek škrabku na strhávání naneseného vosku s logem Kasper - Swix Teamu.

Jednou z posluchaček byla Kateřina Kodrová, která na workshop přijela od Lomnice nad Popelkou. „Sleduju stránku Kasper - Swix Teamu na Facebooku, a tak mi tato událost pro veřejnost nemohla uniknout. Označila bych se za zdatného začátečníka v péči o lyže. V loňském roce jsme jako svatební dar dostali voskovací profil, tak to byl začátek naší domácí péče o lyže. Letos si od ježíška budu přát škrabku na žlábek“, vyprávěla se smíchem Káťa.  „Tento podvečer tady byl pro mě velice přínosný, hlavně se mi líbilo, že jsem se nemusela stydět ptát se na vše možné. Odpovědi se mi dostávaly profesionální a zároveň srozumitelné.“

Kdo nemá čas věnovat se přípravě lyží doma, měl by je nosit pravidelně do servisu. Tam skluznici vyčistí, naparafínují a tím zlepší její skluzné vlastnosti.

Pořadatelé si pochvalují zájem z řad veřejnosti. „Na prodejně se mě často zákazníci ptali, jestli budeme i po loňském roce pořádat ukázku mazání lyží. Kdyby to šlo, naplnili bychom kapacitu workshopu na dvojnásobek, ale to by bylo na úkor kvality a to nechceme,“ shrnul Standa Opočenský.

Na závěr si tak už jen přát, aby napadla dostatečná sněhová nadílka a každý si mohl vyzkoušet získané dovednosti v praxi. A pak vyrazit třeba na první lyžařský kurz KST letošní zimy, který se uskuteční na Černé hoře 14. prosince.  

(pši, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto, video: Matěj Opočenský, Michael Mráz