Sobota

2. července 2022

Nyní

13°

Zítra

12°

Svátek má

KST - oranžová síla z Krkonoš

27. 12. 2019 Komerční sdělení

page.Name
Pojďme si to užít. Oranžová síla z Krkonoš. Radost a smích. To jsou některá hesla, která symbolizují sportovce z Kasper - Swix Teamu. Trutnovský klub, v němž prim hrají běžci na lyžích, vstoupí do své páté zimní sezony. Nicméně už od založení je aktivita oddílu rozprostřena na velké pole působnosti a netýká se jen závodění. „Snažíme se o moderní fungování klubu odpovídající dnešním možnostem. Samozřejmostí jsou profesionalita, zodpovědnost a důraz na region ve všech našich činnostech,“ říká zakladatel a ředitel KST Stanislav Opočenský.

O sportovcích a další činnosti Kasper - Swix Teamu slýcháme už čtyři roky. Jak byste shrnul dosavadní život klubu?
Dá se říci, že zatím jde všechno podle našich představ, ale samozřejmě za vším je především tvrdá práce hlavně lidí ve výboru klubu a potom dobrá spolupráce s členy, kteří závodí nebo se jinak podílí na činnosti KST. Snažíme se o to, aby vše mělo, jak se říká, hlavu a patu, někam směřovalo a mělo nějaký smysl. Všem členům vždycky zdůrazňuji, že i při sebelepších výsledcích je velmi důležitá dávka pokory, sebereflexe a v neposlední řadě loajalita k subjektům podporující klub.

Od původní myšlenky, která se týkala založení laufařského týmu, jste se však trošku odklonili a máte daleko širší záběr…
Možná to bude znít v této fázi sebevědomě, ale my jsme od začátku věděli, co chceme a měli jasnou představu o tom, jak by měl klub fungovat a kam směřovat. Samozřejmě všechno má svůj vývoj, vzhledem k tomu, jaké příležitosti postupně přicházejí. Hrubou vizi a základní filozofii jsme si vytyčili hned na prvních pracovních schůzkách s cca pěti zakládajícími členy. Obléknout první závodníky a účast na dálkových bězích byl pomyslný start Kasper - Swix Teamu jako sportovně celospolečenského projektu.

V čem se podle vás Kasper - Swix Team odlišuje od ostatních sportovních týmů a organizací, jestli se tedy nějak odlišuje?
Do jisté míry se odlišujeme od jiných klubů širokým záběrem činností. Jednak závodíme ve více disciplínách v zimním i letním období, dále pořádáme závody s poměrně velkou účast, organizujeme logisticky velmi náročné dětské sportovní kempy, které lze označit jako náborové nejen pro KST. Za obzvlášť důležité považujeme pořádání vzdělávacích seminářů a workshopů pro širokou sportovní veřejnost. Nesmíme zapomenout na rozvíjející se mezinárodní spolupráci, konkrétně s norskými kluby a sportovním gymnáziem v Oslu. Na všechny zmíněné aktivity je třeba kvalitní tým schopných a vzdělaných lidí v daném oboru, kteří jsou ochotni pracovat pro tým.

Jak vám to klape na společných akcích?
Tím, že se sportem především bavíme, je atmosféra na našich společných akcích výborná. Výsledky bereme jako bonus. Dračí lodě, K70, triatlonové štafety, soustředění a společné výjezdy na závody patří k akcím, kde se do slova a do písmene naplňují slogany „pojďme si to užít“ nebo rozdávat radost a smích“ nejsou jen prázdné fráze, ale příjemná skutečnost.

Kdo všechno se do projektu KST může zapojit?
Jsme klub otevřený pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Členy mohou být všichni sportovci, kteří chtějí někam patřit a mají zájem hájit společné barvy klubu. Každý si může na základě daných kritérií a svých priorit vybrat druh činnosti, kterým by chtěl přispět k činnosti klubu.

K tomu, aby se klub posouval dále, jsou důležití partneři. Ve vašem případě se ale zdá, že to v tomto směru máte nastavené dobře…
Máme ohromné štěstí na geografickou polohu v dané lokalitě pro naše aktivity, ale především na partnery a hlavně lidi, kteří naši vizi a filozofii chápou a podporují. Na skvěle fungující vedení města Trutnova v čele se starostou Mgr. Ivanem Adamcem podporující kulturu a sport, dále na velkorysého generálního partnera celého projektu Kasper - Swix, firmu Kasper Kovo s.r.o. v osobě jednatele Ing. Rudolfa Kaspera. Dalším významným regionálním partnerem pro KST je firma Autostyl a.s., která zajišťuje klubu vozový park. Jednatel Ing. Jan Kranát je další z trutnovských osobností, která zaslouží naše poděkování a uznání nejen za podporu KST. Generální partnerství firmy ABB při organizaci Trutnovského půlmaratonu na „Para“ již pošesté je důkazem toho, že se snažíme cílit na partnery a spolupráci v regionu. Výjimkou jsou sponzoři a dodavatele sportovního materiálu pražský Sprint s.r.o. zastupující značky Swix a Madshus a zlínský Vitar Sport dodávající sportovní výživu Enervit.

Jaké je v dnešní době vybudovat fungující partnerství, se kterým jsou spokojené obě strany?
Sehnat partnery a sponzory pro dobře fungující klub podle našich představ, vůbec není jednoduché. Zjednodušeně řečeno, jde o obchod. Partneři poskytují finanční nebo materiální pomoc, my se snažíme odvádět kvalitní práci. Musí to fungovat vzájemně na obě strany. Kvalitní podpora = nejen sportovní výsledky, ale i prezentace příslušných firem a značek ve všech činnostech klubu.

Jakou zpětnou vazbu dostáváte od sponzorů na akce, které pořádáte? Například ABB Trutnovský půlmaraton, Kasper Trutnovské kempy, NaHoruRun…
Možná to bude znít trochu neskromně, ale zatím máme ta nejlepší hodnocení a uznání od všech našich partnerů. Svědčí o tom nejen fakt, že nám partneři neubývají, ale naopak o spolupráci projevují zájem další. Snažíme se dělat vše na 100 %, nemá smysl něco „šolichat“ na půl. V tomto ohledu investujeme i do reklamy, bez které se v současné době klub neobejde. Určitě na tom má svůj obrovský podíl velmi profesionálně zpracované klubové PR a veškerá týmová grafika včetně prezentace na sociálních sítích.

Nedávno jste zveřejnili informaci, že chcete navázat spolupráci s norskými kluby a gymnáziem v Oslu a v horizontu tří až pěti let zrealizovat výměnné sportovně-studijní pobyty. To jsou smělé plány...
Spolupráce s Nory v podstatě již odstartovala. V letošním roce se jednalo o již druhý kemp, kdy jsme hostili vždy cca 25 mladých norských závodníků, kterým se v Trutnově a okolí velice líbilo. Část týmu letos navíc absolvovala soustředění s Nory v Rakousku. Minulý rok jsme pomohli jednomu závodníkovi absolvovat studijně-tréninkový pobyt v Norsku a nyní zařizujeme tréninkovou stáž v Norsku pro trenérku běhu na lyžích z ČR. To jsou zatím první vlaštovky. V Norsku, potažmo ve Skandinávii, je obrovský závodní potenciál a v mezinárodním měřítku nemá tým pouze s českými závodníky šanci uspět. Důležité bude, aby byl projekt pro obě strany výhodný. Celá akce bude samozřejmě finančně velmi náročná. Věříme proto, že náš plán bude zajímavý i pro sponzory v mezinárodním kontextu.

Kde byste Kasper - Swix Team rád viděl na konci roku 2020?
Do konce roku 2020 bychom rádi posílili závodní kádr hlavně mladými závodníky, dále chceme udržet vysoko nastavenou laťku ve všech směrech naší činnosti. Asi největším úkolem je pokusit se získat více finančních prostředků a klub postupně profesionalizovat nejen na trenérských postech.

A bude mezi úspěchy klubu i další triumf na Krkonošské 70 v běhu na lyžích, která patří mezi vaše srdcové záležitosti?
Vyhrávat je vždy příjemné, ale nikdy to nejde do nekonečna. Na jednu stranu je třeba mít tzv. „hlavu vítěze“, na druhou je třeba počítat i s tím že přijde i nějaká ta porážka. K70 je pro nás srdeční záležitost vzhledem k tradici a jedinečnosti závodu. I když nebudeme slavit vítězství, musíme mít alespoň pocit, že jsme to nedali zadarmo. Jak jsem se již zmiňoval, naši závodní činnost nemáme postavenou jen na výsledcích, pořád by tam mělo znít to naše pověstné - „pojďme si to užít“.

www.kasperswixteam.cz