reklama 

Jak jsem to „vodpíchnul“ s Kasper - Swix Teamem

26.2.2019  •  Zimní sporty  • 
čtenost 707

Už zbývá jen poslední, v sobotu 9. března. Co? Lyžařský kurz Kasper - Swix Teamu se zaměřením na bruslení. Já jsem se zúčastnil toho předposledního, kdy jsem na Černé hoře ve skupince s několika dalšími běžkařskými nadšenci-hobíky naslouchal radám odborníků a zdokonaloval svou techniku, respektive se ji učil.

Jak jsem to „vodpíchnul“ s Kasper - Swix Teamem

Sraz jsme měli v 9 hodin u horní stanice lanovky, kde si nás instruktoři rozdělili do dvou skupin - na ty, co na tom už někdy stáli a na ty, co se rozhodli podstoupit běžkařskou výzvu poprvé. Nováčky, což byly tři dívky, slečny, ženy si vzal do parády bývalý vynikající závodník Petr „Mury“ Murčo a „mojí“ partu (šest chlapů a dvě ségry) školil student FTVS Adam „Prach“ Prášek, který si zrovna pár dní před kurzem vyjel medaili na Akademickém MČR.

Ještě předtím jsme se teda všichni společně v kroužku protáhli a procvičili si (ještě bez lyží) základní pohyb - zhoupnutí v kolenech s pohybem rukou. Následovala úprava poutek u hůlek, aby nám dobře seděla v ruce. Já jsem musel zkracovat. Nazuli jsme si lyže a vydali se jezdit. Bez hůlek. Zkoušíme ten houpavej pohyb na lyžích a u toho například rukama plaveme prsa. Čtvrthodinky drilujeme na cestě u lanovky. Tam a nazpátek. Později přidáváme hůlky. A míříme o trošku výše do kopce.

Skupinka začátečníků se oddělila a zamířila jezdit k vysílači, takže co se tam odehrálo, vám nepovím. Když jsme se ovšem po dvou hodinách potkali, tak Mury svým svěřenkyním dal na stupnici do deseti desítku. Na což kontroval Adam, že naše skupina by si v tom případě zasloužila určitě jedenáctku. Ale to už trošku předbíhám.

Zpět k nácviku techniky. My zkušenější jsme azyl našli na horní svážnici od chátrající Sokolské boudy směrem doleva. Jo, mezitím už se pěkně rozpadalo a občas do toho pořádně zafoukalo, takže jsme si to užili i s pravou krkonošskou zimou. Zpět k nácviku techniky. Postupně jsme se do toho naplno opřeli a po cestě bruslíme tam a zpět, z kopce a do kopce. Jedna jedna, dva jedna, pajdák, houpavej… To jsou běžkařské styly (fakt nekecám, slyšel jsem to poprvé) a Adam nám vysvětluje, co máme dělat. Žádná velká moudra. Prostě, jako když se učí děti. Video najdete ZDE.

Já jsem třeba 1 - 1 nikdy předtím nejezdil, a tak s tím nejvíce zápasím. Všeobecně na běžkách mám problém s koordinací těla, jak sladit ruce a nohy. „O tom to právě je, jak ti jdou ruce, tak ti pak jdou nohy,“ říká mi později Mury. Své o tom ví určitě i jeden z účastníků našeho kurzu, který při jednom cvičení zlomil hůlku.

Abychom věděli, jak jezdíme a co děláme za chyby, tak nás Adam během dopoledne natáčí na mobil a na závěr kurzu s ním v restauraci u lanovky máme každý individuální „pohovor“. „Vidíš, máš natažené ruce. Stačí, když je pokrčíš a bude to super,“ slyší jeden z nás. „Soustředit se na ruce a nevytáčet tolik tu pánev,“ vyslechne si další člen našeho kurzu. S každým Adam prohodí pár minut. „Když to někomu řekneš, tak si to ani nemusí uvědomit, ale když mu to ukážeš, má to daleko větší efekt,“ tvrdí Adam.

Jako malou vzpomínku na kurz, než jsme se rozešli, dostal každý účastník drobný dárek - svazovačku na lyže a výživovou tabletku. Já jsem týden po kurzu vyrazil na běžky do Alp a nějaký pokrok tam byl určitě vidět. A věřte, že jsem zkoušel i 1 – 1.

Ohlasy účastníků kurzu

Jan Rudolf (Praha): „O kurzu jsem se dozvěděl od kamaráda, který se to dozvěděl od kolegy a přijeli jsme všichni společně. Myslím, že to našli na Facebooku. Na běžkách jezdím zatím pár let a učil jsem se to sám, co jsem někde okoukal. Člověk trošku cítí, když jede, kam se má natáhnout a tak dále, ale nevěděl jsem to správné provedení. Tahle zkušenost pro mě byla super. Na kurzu poznáte základy a víte, jak se to má dělat správně. Určitě je dobré si takovým kurzem projít. Teď pokaždé, když pojedu na běžky, tak si budu říkat 1 - 1, 2 - 1, houpavej, pajdák…“

Markéta Zeisková (Náchod): „Letos jsem tak nějak začala běhat za Kasper - Swix Team, ale na běžkách to není žádná sláva, takže jsem chtěla trošku zlepšit techniku. Většinou, když jdu na lyže sama, tak se na to nesoustředím a je to spíše o výletě a ujetých kilometrech. Na kurzu jsem se na ty technické prvky zaměřila, začala jsem nad tím více přemýšlet a myslím, že ty tři hodiny mi určitě něco daly.“

PROČ KASPER - SWIX TEAM POŘÁDÁ KURZY?

Smyslem celého projektu je přiblížit běžecké lyžování tak, aby lidi více bavilo - technika, mazání, výběr materiálu. Vše je pak jednodušší.

Lyžařské kurzy KST, zaměřené na techniku, jsou určené jak pro veřejnost, tak pro podniky, které je zaměstnancům platí nebo ně přispívají formou benefitů (jednotlivci i skupiny).

Probíhají i workshopy, kde se lidé školí v mazání běžeckých lyží, dostávají rady ohledně nákupu vosků, jak se měří zóny na klasiku, o tvrdosti lyží na konkrétní hmotnost, jaké oblečení si vzít na jako první a druhou vrstu apod.

Kurzy ovšem nebudou jen zimní záležitostí. Stanislav Opočenský a jeho parta by rádi pokračovali také v létě, kdy by se jezdilo na kolečkových lyžích, případně by se kurzy zaměřily na atletickou techniku a například společné výběhy po Krkonoších.

Absolventi kurzů KST obdrží drobné dárky a také kartičku, se kterou mohou čerpat slevy při nákupu v obchodě Vella Trutnov.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Michal Mráz/Kasper - Swix Team

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama