Pondělí

4. července 2022

Nyní

22°

Zítra

18°

Svátek má

O bronzové medaili jsem ani nesnila, povídá Lucie Charvátová

5. 3. 2020

page.Name
Ani při letošním mistrovství světa v biatlonu, které hostilo italské středisko Anterselva, nebyla nouze o překvapivé výsledky. Jedním z nich bylo 3. místo a bronzová medaile ve sprintu pro Lucii Charvátovou.

Zatímco papírové favoritky jedna po druhé z boje o stupně vítězů odpadávaly, biatlonistka z Vrchlabí zajela svůj životní závod a i přes jednu chybu při střelbě vleže dosáhla na bronzovou příčku a svůj největší úspěch v kariéře.

Třetí místo Lucie Charvátové však nebylo jediným úspěchem české výpravy. Bronzový stupínek vybojovala i česká smíšená štafeta. Svoji medailovou sbírku tak rozšířil i další úspěšný sportovec s vrchlabskými kořeny - Michal Krčmář.

Lucie Charvátová pro Vrchlabinky

„Zisk bronzové medaile je něco, o čem jsem ani nesnila. Krása biatlonu tkví v tom, že vítězem se může stát téměř kdokoliv, nic není rozhodnuté do poslední vystřelené rány a medailisté ze světových šampionátů a olympiád jsou většinou překvapiví.

Je to pro mě ohromná čest být českým biatlonovým medailistou. Od dětství nebyly mým snem medaile. Sportovala jsem, protože mě to bavilo, a tohle je pro mě ta nejkrásnější odměna. Vytrvalost a píle, kterou jsem celoživotně do sportu dávala, se zúročila.

I po mnoha pádech jsem se vždycky otřepala, a proto tuto medaili vnímám i jako zaslouženou. Nejvíce bych chtěla poděkovat své rodině, která mě celoživotně při sportu podporuje, panu Aleši Sukovi, který mi v mládí ukázal sportovní cestu, a Krakonošovi, u kterého jsem mohla natrénovat nesčetné kilometry. Zároveň si vážím těch, kteří při mně stáli, v dobrém i ve zlém, protože věřili, že jednou úspěchu dosáhnu. Úspěch ve sportu je pomíjivý a s oblibou říkám, že „nic není starší než včerejší zprávy“, proto stojím nohama pevně na zemi a proto vím, že tento úspěch bude dříve či později zapomenut.

 

Nyní se snažím užít si tyto krásné momenty, protože se už nemusí opakovat, a věřím, že navždy pro mě budou nádhernou vzpomínkou. Několikrát jsem se na začátku jarní přípravy trápila, zda má cenu ještě v biatlonu pokračovat. Letos však naplno můžu říci, že se těším na pokračování tohohle bláznivého života sportovce sbaleného v tašce na kolečkách, na další dřinu, na neúprosné tréninkové dávky, a doufejme i další radostné sportovní okamžiky.“

Lucie Charvátová, bronzová medailistka
ve sprintu na MS 2020 v biatlonu


Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Slavík