16°

22°

Obří slalom ovládla Capová, slalom Dubovská a v mužích kraloval Müller

31. 3. 2021

O tituly mistrů republiky ve slalomu a obřím slalomu se závodilo na červené sjezdovce ve Špindlerově Mlýně. Úterní obří slalom vyhráli Gabriela Capová a Marek Müller. Ten byl mezi muži nejlepší i ve středu. V ženách si pro slalomový titul s přehledem dojela favoritka Martina Dubovská.

Obří slalom žen vedla po prvním kole Kateřina Pauláthová, která využila toho, že trať stavěl její otec a trenér Radula. Druhé kolo připravil kouč Capové Lubomír Martinček, branky více zatočil a jeho svěřenkyně zajela druhou jízdu rychle, zatímco Pauláthová vypadla. V součtu vyhrála Capová o pět setin před Slovenkou Petrou Hromcovou, o další čtyři setiny zpět byla na třetím místě Elise Sommerová.

„Úplně jsem nečekala, že bych vyhrála," uvedla na svazovém webu Capová, která slavila třetí český triumf a druhý v obřím slalomu. „První kolo mi nevyšlo nejlépe a ani mi neseděla jeho stavba. Druhé kolo sedělo více slalomářkám a bylo potřeba v něm hodně makat od startu až do cíle. Jsem ráda, že se mi to povedlo a dokázala jsem vyhrát,“ dodala.

Třiadvacetiletý Müller v úterý zvítězil na měknoucím sněhu jasně před Danielem Paulusem, třetí místo obsadil Lotyš Miks Zvejnieks. „Mám velikou radost z prvního titulu a zároveň jsem si sjel letos své nejlepší body. S výkonem jsme spokojen, obě kola jsem trefil tak, jak jsem si představoval,“ řekl.

Lyžař se Sokola Špičák nenašel přemožitele ani druhý den ve slalomu a slavil double. „Vítězství ve slalomu je pro mě naprostá bomba, vůbec jsem to nečekal. První kolo se mi povedlo, ale věděl jsem, že jestli chci udržet vedoucí pozici, tak musím druhé kolo jet naplno,“ nechal se slyšet dvojnásobný šampión. Müller ovládl slalom o 68 setin před Martinem Štěpánem. Na bronzový stupínek vystoupil Michal Staszowski, který za vítězem zaostal o 1,26 vteřiny.

Mezi ženami odskočila desátá nejlepší slalomářka uplynulé sezony Světového poháru Martina Dubovská soupeřkám výrazně už v prvním kole a v součtu s druhou jízdou porazila stříbrnou Gabrielu Capovou o 1,83 vteřiny. Bronz získala Tereza Kmochová se ztrátou 2,31 vteřiny.

Devětadvacetiletá Dubovská slavila čtvrtý domácí slalomový titul a celkově pátý. „Jsem ráda, že jsem v prvním kole zajela dobrou jízdu, to druhé bylo horší. Titulu si velmi vážím. Mám z toho velkou radost, každé vítězství je skvělé,“ řekla na on-line tiskové konferenci. V minulosti vyhrála slalomy i na národních šampionátech Slovinska Srbska, Polska a Austrálie.

Tímto ještě program ve Špidlu nekončí, ve čtvrtek se jede závěrečný závod Českého poháru, který udělá tečku za českou závodní sezónou, která se skládala pouze z lednového Speed Weeku a právě probíhajícího MČR v technických disciplínách.