Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Stříbro a bronz! Fakt mi to frčelo, hlásí medailistka z mistrovství

31. 1. 2022

page.Name
Před dvěma roky se Eliška Bímanová radovala na Horních Mísečkách ze stříbrné medaile ve stíhačce starších žákyň na 5 kilometrů klasicky. O uplynulém víkendu v Novém Městě na Moravě trutnovská běžkyně na lyžích svou sbírku cenných kovů z národních šampionátů rozšířila. Na stupních vítězů stála přitom starší dorostenka OlfinCar Ski teamu hned dvakrát. Vybojovala stříbro na 5 km volně a bronz na 7,5 km klasicky.

„Je to výborný výsledek, protože Eliška je v kategorii starších dorostenek teprve prvním rokem. Svou kvalitu už ale ukazuje delší dobu. V prosinci jsme s ní odjeli na Evropský pohár juniorek a v rámci českých holek jezdila na druhém a třetím místě. Bylo vidět, že jí to odjíždí,“ chválil svou šestnáctiletou svěřenkyni trenér Vladimír Šlofar.

Po 10. místě v pátečním sprintu nestačila trutnovská běžkyně na sobotní intervalové pětce volně pouze na Hanu Randákovou a ve Vysočina Areně si dojela v těžkých podmínkách za hustého sněžení pro druhé místo.

„I když bojuji v kategorii s o rok staršími, odjížděla jsem na mistrovství s tím, že chci medaili. Se sobotním výkonem jsem spokojená moc,“ radovala se Eliška.

Na stříbro si pomýšlela dcera bývalého juniorského reprezentanta Ondřeje Bímana i v nedělním závodě s hromadným startem na 7,5 klasicky. I kvůli silnému větru, který způsobil, že se jí na trati špatně dýchalo, to ale nedopadlo. „Třetí místo je ale taky parádní,“ usmívala se naděje z OlfinCar Ski teamu. „Moc bych chtěla poděkovat trenérovi Láďovi Šlofarovi za veškerý čas, který mi věnuje, a klukům, kteří mi připravovali lyže. Protože mi to frčelo fakt skvěle,“ dodala Eliška.

O tom, že nedělní vítr značně zkomplikoval život běžkařům, svědčí i to, že své závody odjely dopoledne pouze dorostenecké kategorie. V přestávce před dospělými totiž na trať spadl strom a pořadatelé zbývající program zrušili.

Z hlediska úspěchů trutnovského klubu byl ale právě nedělní závod nejlepší. Kromě bronzu Elišky Bímanové se na 10. místě umístila Alžběta Dvorská, třináctá skončila Lucie Mračková a sedmnáctá Jana Leblochová, kterou o lepší pozici připravil pád na trati. „Překvapivým výsledkem, které určitě potěšilo, jedesáté místo Bětky Dvorské. To jsem od ní nečekal,“ přiznal trenér Vladimír Šlofar.

OlfinCar Ski team reprezentovalo na mistrovství jedenáct závodníků. Z kluků si dobře vedl starší dorostenec Lukáš Bouček, který v sobotu skončil jedenáctý a v neděli třináctý. V ročníku 2005 to znamenalo páté respektive šesté místo. „Já vždycky říkám, že v tomto věku jsou umístění do pátého místa super. A medaile je pak už takový bonbónek,“ prohlásil Vladimír Šlofar a doplnil, že Eliška Bímanová má na to, aby vozila i další medaile.

„U ní je to otázka síly, která jí ještě chybí oproti ostatním holkám. Ale kondičně je na tom skvěle, má morál, má motor, má všechno. Atleticky je výborně vybavená. Vždyť ještě loni brala medaile na atletickém mistrovství republiky na patnáctistovce,“ pronesl na adresu šikovné závodnice. Ta už na podzim v dorostenkách jednu mistrovskou stříbrnou medaili získala na kolečkových lyžích. „Suverénně také vyhrála svazové testy, kde porazila i starší holky a posunula rekordy, co se dlouhodobě měří,“ dodal Vladimír Šlofar.

Před trutnovskými závodníky je nyní v sezoně blok závodů Českého poháru a také další část mistrovství republiky na Horních Mísečkách. A před Eliškou Bímanovou možná i finále Evropského poháru, pokud bude nominována.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Andrea Bímanová