13°

Trutnovské hledání nových talentů v běžecké stopě se povedlo

8. 2. 2022

Trutnovské hledání nových talentů v běžecké stopě se povedlo 81 snímků
Dvě stě mladých běžců na lyžích z 33 oddílů závodilo o víkendu na tratích na Nových Dvorech, kde se uskutečnilo jakési neoficiální mistrovství republiky kategorie mladších žáků. „Pro nás pořadatele to byl docela náročný víkend,“ usmál se ředitel závodu a trenér trutnovského oddílu OlfinCar Ski team Vladimír Šlofar.

Závod Hledáme nové talenty je pro lyžařské naděje ročníků narození 2010 a 2011 vrcholem sezony a od toho se odvíjela i účast v Trutnově, přestože některé přihlášené kluby musely svou cestu do podhůří Krkonoš zrušit kvůli covidu. „To potkalo například jeden silný oddíl z Jeseníků a byly i další odhlášky,“ potvrdil Vladimír Šlofar. Původně se do víkendového kritéria klasickou technikou mělo zapojit asi o necelou stovku dětí více.

Do sobotního dvoukilometrového okruhu malí běžkaři startovali intervalově a nedělní trať si dali po hromadném startu. Vzhledem k tomu, že je na Dvoračkách velký prostor, natáhli pořadatelé od startu pět stop až nahoru pod kopec, a tak prvních dvě metrů jeli závodníci úplně v pohodě a nemuseli přes sebe šlapat.

„Lepší počasí podmínky panovaly v sobotu, protože v neděli do toho začal padat čerstvý sníh a pro děti to bylo náročnější,“ poznamenal Vladimír Šlofar, který byl rád, že se závody celkově povedly. S ohledem na aktuální počasí totiž pořadatelé nevěděli, zda je budou schopni uspořádat. „Problém trutnovského lyžování je v tom, že nemáme umělý sníh. I techniku máme trošku starší, ale o to víc se zase všichni snažili, abychom vytvořili takové podmínky, aby závody byly důstojné,“ dodal.

Z lyžařských nadějí na sebe nejvíce upozornil Lukáš Štěrba z karlovarského Slovanu, který jako jediný zvítězil jak v sobotu, tak v neděli. Z domácích běžkařů se nejlepším umístěním blýskl Jan Horáček (v kategorii 2011). V sobotu doběhl pátý se sedmivteřinovou ztrátou na vítěze a čtyři vteřiny ho dělily od medaile. V nedělním hromaďáku skončil šestý. V kategorii 2010 se na skvělé páté místo prosadil v sobotu i Vojtěch Kysela a v neděli byl jedenáctý.

„Tyto závody jsou o tom, aby děti víc připoutaly k běžeckému lyžování, mohly si zazávodit a získat srovnání napříč republikou. Navíc spousta výprav bydlela společně na lesárně a v Penzionu Atrium, takže to bylo určitě také přínosem,“ uvedl Vladimír Šlofar, jaký je smysl závodu s názvem Hledáme nové talenty.

Běžci na lyžích by se na trutnovské louce za restaurací Dvoračka měli objevit také o následujícím víkendu, kdy bude OlfinCar Ski team pořadatelem jednoho z krajských pohárů. Jenomže současné podmínky závodu moc nenahrávají.

„Je problém, že jak nemáme umělý sníh, tak nám to rychleji odtává odspodu. A i když zdánlivě to vypadá, že je na louce hodně sněhu, jakmile se tam postavíte nohama, už jste na trávě, a teď tam ještě musíte vjet technikou. Například rolbou to nyní vůbec nešlo upravovat, takže jsme trať upravovali skútrem, což už není ono,“ poznamenal Šlofar a dodal, že o osudu krajského poháru se rozhodne ve čtvrtek, kdy se závod případně zruší.

Kde se bude určitě závodit, bude ale za dva týdny ve Vrchlabí. Areál Vejsplachy nabízí výborné podmínky a přivítá šampionát staršího žactva, kde hlavně v kategorii U15 bude mít trutnovský klub žhavá želízka na přední umístění.