reklama 

Podkrkonošští výtvarníci si k pětadvacetinám nadělili vkusný a výpravný almanach

28.11.2014  •  Trutnovinky blog  • 
čtenost 1364

Trutnov - Tradiční výroční výstava Spolku podkrkonošských výtvarníků se už ve Staré radnici sice konala, ale letos měla něco navíc: Spolek totiž oslavil pětadvacet let své existence. Při té příležitosti vydal výpravný a dá se říci, že i zdařilý almanach. Jeho obálka je tvořena spojením polovin obličejů jednotlivých členů. Úvod jubilejního materiálu patří, jak už to tak chodí, proslovům.

Podkrkonošští výtvarníci si k pětadvacetinám nadělili vkusný a výpravný almanach

Nechybí vyjádření starosty Ivana Adamce, který upozornil, že spolkový život spoluvytváří neopakovatelného ducha města Trutnova. „Podkrkonošští výtvarníci jsou jednou z těch šťastných skupin, v níž už zdaleka nejde jen o sdílení a rozvíjení společného koníčka, ale jejíž členové k sobě mají i lidsky velmi blízko.“ To ve svém příspěvku potvrdil také náčelník spolku, fotograf Ctibor Košťál.

„Členové jezdí po výstavách, v rámci tematických tak zvaných výjezdních zasedání poznávají výtvarné skvosty zanechané minulými generacemi. Konají se pravidelné cyklovýlety, nebo třeba tradiční zimní „běžkopěšky“. Zkrátka spolek spolu spolkově, společně a spokojeně žije. Žil minulých dvacet pět let a věřím, že bude žít i v letech dalších,“ napsal Košťál.

P1120674

Almanach se vrací do úplných začátků, kdy 17. března 1989 vznikl pod vedení tehdejšího předsedy Milana Maksymova „předskokan“ dnešního spolku Sdružení amatérských výtvarníků. „Podal jsem inzerát do regionálního tisku s termínem prodejní výstavy, na který překvapivě zareagovalo něco přes dvacet lidí. Výstava trvala týden a za tu dobu byly prodány dvě třetiny děl. Všichni jsme se shodli, že bychom rádi pokračovali v této výstavní činnosti, což bylo tenkrát našim jediným cílem,“ vzpomíná Maksymov.

P1120728

Výroční almanach potom představuje rok po roce pestrou výtvarnou i mimo výtvarnou činnost spolku na mnoha dnes už cenných historických fotografiích. Nutno podotknout, že fotografií je v almanachu přespříliš. Případný čtenář se v nich bude asi trochu ztrácet. Patrně nejzajímavější částí je anketa současných dvaadvaceti členů spolku. Ta je nejen představuje, ale umělci se také na stránkách svěřují, co pro ně spolek znamená, připojují největší, nejlepší, nejsilnější zážitek SPV i své motto. To vše doplňují ukázky tvorby výtvarníků.

P1120673

Doyen spolku, téměř devadesátiletý malíř Ladislav Kostelecký, považuje za přednost spolku především pocit pospolitosti, možnost pravidelných výstav a radost z tvorby. Pro nejmladší členku, třiadvacetiletou malířku a fotografku Martinu Judovou je spolek místem, kde se směje, vzdělává a plnohodnotně využívá svůj volný čas. Zkrátka členové spolku jsou rádi spolu a mají radost z tvorby, která je naplňuje, přesto, že jejich výtvarné směřování se liší.

P1120726

Současný spolek vede náčelník, fotograf Ctibor Košťál. Dalšími členy jsou malíři Ladislav Kostelecký, Zdena Bočarová, Robert Fürbacher, Marie Havlíčková, Karolína Hrušková, Jaromír Komínek, Ivana Nevečeřalová, Martin Reindl, Roman Schroll, Petra Šindarová, Miloš Trýzna a Alena Valentová. Dále sochaři a řezbáři Roland Hantl, Bohdana Hyťhová, Milan Maksymov, Milan Pejřimovský, Jiří Šeda, fotografové Martina Judová, Martin Kašpar, Eva Kešnerová a paličkářka Eva Weberová.

P1120671

Vadou na kráse almanachu je malý náklad, pouhých 100 kusů. Je to škoda, protože příznivci výtvarného umění mají jen malou šanci se k němu dostat a prohlédnout si ho. Kromě toho by větší náklad zajistil, že by se almanach stal vkusným dárkem pod letošní vánoční stromeček.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama