reklama 

Bramborový salát k Vánocům patří, každý ho dělá trochu jinak

24.12.2014  •  Trutnovinky blog  • 
čtenost 1195

„Z rozpáraných bílých cích, na střechy se sypal sníh, uviděl ji za oknem, s bramborovým salátem.“ Sníh se sice na střechy nesype, jak se zpívá v Baladě o bramborovém salátu skupiny Jablkoň, ale tato pochutina zřejmě nebude dnes chybět v žádné domácnosti na štědrovečerní tabuli. Jak takový salát dělat, je věc názoru, tvůrce a zřejmě také krajových zvyků.

Bramborový salát k Vánocům patří, každý ho dělá trochu jinak

Já například dávám přednost na hrubo nakrájeným bramborám, jak je zvykem na Moravě, odkud pocházím a jak to bylo zvykem v naší rodině. Zatímco tady v Čechách je to spíše naopak, alespoň jsem toho byl svědkem. Každopádně, ať je to tak nebo jinak, mohl jsem si ověřit, že můj salát měl na tradiční předvánoční besídce v našem domě poměrně ohlas. Možná ale, že mi strávníci nechtěli kazit radost.

Salat 2

A tady je recept. Uvaří se zhruba dvě kila vhodných brambor ve slupce. Ty nakrájíme na větší kousky. Přidáme jednu středně velkou nakrájenou cibuli, dvě sklenice sterilované pikantní směsi v kořeněném sladkokyselém nálevu Moravanka, čtyři nakrájené vejce uvařené natvrdo, dvě lžičky plnotučné hořčice, pět menších plátků předem uvařeného uzeného nakrájeného na malé kousky, jednu větší majonézu ředěnou bílým jogurtem, sůl a pepř.

Salat 3

Potom necháme salát čtyřiadvacet hodin odležet v lednici a tak dvě hodiny před konzumací ho vyndáme ven, aby nebyl příliš studený. Vhodnou přílohou je samozřejmě tradiční kapr. Já dávám přednost pstruhům, které jsou velmi dobrou rybou a kostí mají pomálu. Ty jenom zbavím ploutví a hlavy. Omyju, lehce osolím a obalím ve směsi hladké mouky, sladké papriky, drceného pepře a hodím na chvíli na pánev. A pak už dobrou chuť. Přeji hezké Vánoce čtenářům Trutnovinek nejen u bramborového salátu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama