reklama 

Hledají do hospody Prďolu, ale Prďola byl jen jeden

28.8.2014  •  Trutnovinky blog  • 
čtenost 2039

Trutnov - Už v roce 2010 se nad hostincem U Prďoly v Kuksu stahovaly mraky. V souvislosti s celkovou rekonstrukcí barokního areálu se počítalo s tím, že bude „nálevna“, v níž se čas jakoby zastavil v 80. letech minulého století, uzavřena. Zchátralý objekt měl být rovněž opraven. Záměr uzavřít hostinec tehdy těžce nesl legendární, svérázný a štamgasty všeobecně oblíbený hospodský Jaroslav Vohradník, řečený Prďola.

Hledají do hospody Prďolu, ale Prďola byl jen jeden

Ten se netajil rozčarováním z toho, že by hostinec, v němž točil pivo a obsluhoval hosty sedmatřicátým rokem, měl být uzavřen. „Pokud se tak stane do konce roku 2010, tak končím. Je to hospoda, kam lidi rádi chodí, kde se nají a jsou tu spokojeni,“ sdělil nám na konci roku 2010 hostinský, který přiznal, že konec hostince mu dělá vrásky na čele a přináší stres.

Za zachování hostince U Prďoly krátce předtím demonstrovalo asi 70 lidí, kteří se tehdy domnívali, že hostinec bude uzavřen natrvalo. Demonstranti při pochodu od parkoviště k hospodě tehdy skandovali hesla jako „Nechte nám Prďolu“ a nesli transparenty ve stejném duchu.  Uzavření hospody se však Jaroslav Vohradník (60) už nedožil. Z 12. na 13. ledna 2011 zemřel na infarkt.

U Prdoly 1

Vohradník se ale nedožil ani toho, že hospoda má být ve stejném objektu letos před Vánoci opět otevřena. Poněkud marketingový tah společnosti Revitalizace KUKS, že se hledá nový Prďola, myslím není na místě. Prďola byl totiž jenom jeden a pochybuji, že se někdo podobný vyskytuje. Možná by měl radost z toho, že bude hostinec opět v provozu a někde shora to sleduje svým typickým zkoumavým okem. Škoda, že to ale nevěděl už před smrtí.

„Myslím si, že po odchodu Prďoly nebude nic jako dřív,“ nechala se slyšet častá návštěvnice Kuksu Jana Švecová. Něco na tom tvrzení bude.  Už to asi nebude ten podivně útulný „pajzl“, který včetně hospodského měli turisté tak rádi. Bude to prostě jiné. Možná ale, že by si hospodský Vohradník alias Prďola zasloužil alespoň nějakou nenápadnou pamětní desku, že své hospodě vtisknul neopakovatelného ducha.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama