Středa

20. října 2021

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Čím víc budeme třídit, o to méně poroste cena za komunální odpad

24. 3. 2021

Popeláři nevyváží černé popelnice každý týden. Není to potřeba. Stačí jednou za čtrnáct dnů. Díky všelidovému pečlivému třídění je totiž komunálního odpadu velmi málo. Takový má být ideální výsledek změn v odpadové strategii města.

Trutnov se do nich pouští v reakci na celostátní novinky v odpadovém zákoně. Cílem je, aby na skládce končilo jen to, co už opravdu nelze využít. To znamená třídit co nejvíc. „Chceme, aby lidé třídili odpad ještě víc, a šetřili tím suroviny a životní prostředí,“ vysvětlil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Pokud by se město novému trendu nepřizpůsobilo, hrozilo by jeho obyvatelům výrazné zdražení poplatků za ukládání odpadků na skládku. Během deseti let stoupne cena z pětistovky na 1850 korun.

Snížit cenu lze tím, že se bude na skládku vozit co nejméně odpadu. „Zintenzivnit třídění je jediný způsob, jak omezit produkci komunálních odpadů,“ upozornil Jiří Ticháček, ředitel svozové firmy Transport Trutnov.

Trutnov patří podle statistik mezi města, kde se daří třídit odpady už nyní. A mohlo by to být ještě lepší. „Je znát, když dáte plast a papír stranou, tak máte v koši komunálního odpadu výrazně méně. Třídit je to nejmenší, co můžu udělat pro lepší život, pro lepší svět, aby naše planeta nedostávala tak na frak,“ prohlásil trutnovský učitel a propagátor třídění odpadů Martin Fiala.

Více otázek a odpovědí najdete v našem videochatu.

Pavel Cajthaml