Středa

22. září 2021

Nyní

11°

Zítra

15°

Svátek má

Děláme umění a zároveň jsme matky, přiznávají voyerky a akrobatky Tety

5. 6. 2021

Narušení běžného života příchodem mateřství. To je ústřední téma inscenace Voyerky, které v sobotu sehrají pod šapitó v rámci festivalu Cirk-UFF akrobatky ze souboru Cirkus Tety. Na jevišti se přitom objeví i se svými dětmi.

Ženy mají v dnešní společnosti mateřství tak nějak předurčené. Dřív nebo později se dostanou do role maminky nebo budoucí maminky. Právě toho si Tety všímají. „Pozorujeme, jaké to bude být matkami. Když jimi jsme, tak pozorujeme, jak to dělají jiné matky,“ říká akrobatka Pavla Rožníčková.

Stručný popis sice svádí k myšlence, že se jedná o představení na čistě ženské téma. Tety ale něco takového odmítají. „Je to hodně ženská záležitost, ale rozhodně to není nic feministického. Pro muže, kteří už naše vystoupení viděli, bylo čitelné,“ vysvětluje akrobatka Kateřina Klusáková.

V rozhovoru pro TUTV obě umělkyně prozradily, co přesně si mají lidé představit pod slovem voyerka. Naznačily také, jak se jejich dětem líbí účinkování v inscenaci a zda jim (matkám) mluví do příprav.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek