Sobota

18. září 2021

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Na pár komínech už jsem byla, říká akrobatka, která vyleze na ten pivovarský

1. 6. 2021

Nejlepší vzdušná akrobatka na visuté hrazdě Eliška Brtnická je jednou z hlavních hvězd letošního Cirk-UFFu. Jedenáctý ročník festivalu nového cirkusu začíná v Trutnově v úterý a potrvá až do neděle. Pětidenní program tvoří 25 představení.

Eliška Brtnická veze do Trutnova dvě inscenace. První (Fish Eye) předvede v pátek u mostu za okresním soudem. Bude v ní tančit, nápadně bude připomínat hadí ženu. „Motivací bylo ztvárnit vodní bytost, může to být ryba, chobotnice, nebo jakákoliv jiná mořská bytost, možná i voda sama. Pohybuju se v této abstrakci jako proměnlivá entita,“ vysvětluje akrobatka v rozhovoru pro TUTV.

Druhé představení (Hang Out) sehraje v okolí Uffa. Žánr? Dejme tomu, že by mu slušelo označení audiowalk. „Padesát diváků půjde s průvodcem po městě a budou mít na uších sluchátka, do kterých pouštíme různé zvuky, texty a nahrávky. Na místech, kde se zastaví, se něco děje. Jsem přitom vidět z různých úhlů a vzdáleností,“ naznačuje Brtnická.

Velká část pouliční inscenace by se měla odehrát u pivovaru, část dokonce přímo na pivovarském komíně. Čápům, kteří hnízdí na jeho vrcholu, by ale produkce rušit neměla. „Měla bych lézt jen do poloviny komína,“ ujišťuje.

Brtnická odpověděla v našem videorozhovoru i na další otázky. Například vysvětlila, co obnáší vzdušná akrobacie, zda se bojí pádů a také jaké mívá modřiny z akrobatické dřiny.

 čtěte také: Trutnov na pět dnů ovládne festival Cirk-UFF


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz