Středa

10. srpna 2022

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

O kultuře se nemluví, jako by nebyla důležitá, zlobí se šéf zrušeného festivalu

16. 4. 2021

Před pár dny oznámil, že hudební Obscene Extreme Festival letos v létě na trutnovském Bojišti nebude. Akci populární u nás i v zahraničí odložil na příští rok. „Všechno je zakázaný. Nikdo se s tebou nebaví, co bude za měsíc za dva, připomíná mi to postapokalyptický filmy,“ říká zakladatel festivalu Miroslav Urbanec, přezdívaný Čurby.

Do festivalového termínu v půlce června sice zbývají ještě tři měsíce, jenže překážek a nejistot je tolik, že se nedá ani uvažovat o přípravách festivalu. „Někdo by mi musel říct, že je možný se sejít v nějakém počtu lidí, pět set, tisíc, nebo patnáct set. Od toho se dá začít, udělat rozpočet, pozvat nějaké kapely a říct, jak to uděláme,“ vysvětluje Čurby.

Festival proslul nejen díky extrémně tvrdé a rychlé muzice, ale především díky mimořádné divácké atmosféře. Nahradit ji přenosem z online koncertů podle Čurbyho není možné.

„Na festivalu mě baví, že někoho potkám, že s ním o něčem pokecám, že to má nějaký přesah, není to jen hudba. Pro mě je to událost, jakákoliv živá akce, i malý koncert,“ připomíná v rozhovoru pro TUTV.

O to víc ho mrzí, že kultura je aktuálně na černé listině. „Vůbec se o ní nemluví, jako by nebyla důležitá, podstatná, pro tuhle vládu je minoritní. Když vidím ministra kultury, tak se musím smát. On se furt bije do prsou, jak strašně dělá všechno možný pro kulturu a já vidím, že se neděje vůbec nic,“ zlobí se.

Víc se dozvíte v našem videorozhovoru.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz