Sobota

18. září 2021

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Bukáček na to není sám, ukazuje čapí příběh z Mladých Buků

29. 5. 2021

Nic aktuálně nepřitahuje takovou pozornost, jako čapí příběh z Mladých Buků. Obsahuje totiž typické prvky filmového dramatu - tragický začátek, boj o přežití a statečné zachránce. Chybí už jen šťastný konec.

Sledování čapích hnízd je v posledních letech hitem českého internetu. Díky kamerám jsou ta nejznámější místa pod neustálým dohledem tisíců diváků. V on-line světě se nyní mimořádně zviditelnilo také hnízdo na dvanáct metrů vysokém stožáru v Mladých Bukách. I když spíš nechtěně.

Před týdnem totiž tragicky zahynula matka čtyř nedávno vylíhnutých čápat. Nešťastně dosedla na dráty vysokého napětí, elektrický výboj ji doslova sežehl. Otec, označovaný jako Bukáček, zbyl na péči o mláďata sám. Kdyby čápata kvůli hledání potravy opakovaně a na delší čas opouštěl, hrozilo by jim podchlazení.

S péčí mu od té doby pomáhají dobrovolníci Šándor Havrán a Jiří Zeman. Shánějí potravu a několikrát denně ji vynesou přímo do hnízda. Začali pomáhat i ostatní. Hasiči zapůjčili požární nádrž a provzdušňovač vody, rybáři nachytali ryby, první dávky čapí potravy přivezli lidé ze záchranné stanice v Jaroměři, kteří také radí, jak přesně a čím mladé krmit. Lidé z celé republiky začali posílat peníze, přispěli dokonce i školáci.

V pátek ráno se čapí otec Bukáček zbavil nejslabšího a nejmenšího čápěte.
Vyhodil ho z hnízda. Třem zbývající čápatům se ale daří poměrně dobře. „Vypadá to nadějně,“ hodnotí situaci Šándor Havrán.

Za definitivně úspěšnou ale záchranu bude možné označit na konci léta. To by se měla čápata naučit létat. Pokud to zvládnou, bude mít čapí příběh šťastný konec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Miloš Šálek