Pátek

29. září 2023

Nyní

16°

Zítra

15°

Svátek má

Nechceme vypnout základní péči kvůli covidu, tvrdí ředitel nemocnice

27. 1. 2021

Trutnovská nemocnice má kvůli novému koronaviru největší problémy ze všech nemocnic v Královéhradeckém kraji. Aktuálně ji v průměru přibývá deset až patnáct infikovaných pacientů denně. Všechna covidová oddělení, včetně jednotek intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačního oddělení, jsou zaplněná. „Naše kapacita je vyčerpaná,“ upozorňuje ředitel Miroslav Procházka.

Zatímco v republice epidemie stagnuje, v našem okrese je situace stále velmi vážná. Dopady jsou nejvíc citelné právě v nemocnici. Nakažených má ještě přibývat. Jenže případné otevření dalšího, v pořadí už čtvrtého covidového oddělení by znamenalo další výrazný zásah do zdravotnického systému, přiznává Procházka ve videorozhovoru pro TUTV.

„Už v současné době jedeme pouze na základní obory, to znamená dětské, chirurgie, interna, neurologie a onkologické. Všechna ostatní už máme na covid překlopená. Nic jiného u nás není. Pokud bychom chtěli otvírat další covidové oddělení, znamená to vypnutí další základní péče, která tady je zatím poskytována. A ta péče je i na dalších lůžkách plná,“ říká Procházka.

Situaci by mohlo zlepšit očkování. Jenže aktuálně přišlo do hradeckého kraje o 40 procent méně vakcíny. „Nedá se nic dělat. Když bude vakcín málo, očkování se zpomalí. Když jich bude víc, tak zrychlí,“ uvádí radní kraje pro zdravotnictví Zdeněk Fink. Zatím byli očkování především zdravotníci a senioři nad 80 let. Kdy ale začne všeobecné očkování? „Původně to mělo být od 1. dubna, se snížením dodávek to ale není jisté,“ přiznává radní Fink.

Jak tedy šíření nákazy zastavit? Podle trutnovského starosty Ivana Adamce je důležité, aby lidé vládní opatření neobcházeli, ale dodržovali je. „Pokud nedostaneme do hlav občanů, že problém je opravdu vážný, pokud to nepochopí, tak nám žádné opatření tu situaci nezlepší,“ říká.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz