Středa

5. října 2022

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Když hračka nezaujme nebo se rychle okouká, půjčíte si jinou

22. 11. 2021

Také máte pocit, že se vašim dětem rychle omrzí nové hračky a zbytečně se jim pak kupí v pokoji? Trutnovská architektka Martina Rosová přišla se zajímavým řešením. Shrnout se dá do jedné věty: Hračky dětem nekupujte, ale půjčujte! Založila kvůli tomu dokonce vlastní online půjčovnu hraček Toys nad stories.

Řada hraček skončí u dětí velice rychle doslova v propadlišti dějin. „Zejména miminka a batolata se vyvíjejí rychle, velkou většinu řadu hraček zvládnou poznat v řádu několika týdnů nebo do měsíce, a pak už o ni nejeví zájem,“ upozorňuje Rosová.

Zakoupené hračky v takových případech většinou zůstanou doma ležet nevyužité. Půjčené hračky ale ne. „Nemusíte řešit, kde hračku prodáte, ale spolu s těmi ostatními ji pošlete zpátky a vyberete si jiné, které budou vhodné pro další vývoj dítěte,“ vysvětluje Rosová.

Pro rodiče má půjčovna především ekonomický přínos. Ušetří tím peníze. „Za půjčování zaplatí zhruba jen osminu ceny hračky. Kdyby chtěli hračku prodat, tak by také tratili,“ připomíná Martina Rosová.

Kromě řady výhod pro děti i rodiče půjčovna má i jeden přínos pro společnost. „Půjčovna sice neznamená, že se přestanou hračky úplně vyrábět, ale to, že si s jednou hračkou místo jednoho dítěte pohraje osm nebo deset dětí, je významná úspora životního prostředí,“ uvádí Martina Rosová.

Jaké hračky v Toys nad stories půjčuje? Kde je shání? O které hračky je největší zájem? Na tyto a další otázky odpovídá Martina Rosová ve videopodcastu Trutnovinek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz