Středa

27. září 2023

Nyní

18°

Zítra

16°

Svátek má

Na koncerty chodí méně lidí, ale zážitky jsou dvojnásobné

4. 11. 2021

Zatracená doba covidová! Místo toho, aby definitivně skončila, dál komplikuje naše životy. Jednou z oblastí, do které pandemie radikálně zasáhla, je kultura. Sice už není oficiálně vypnutá, ale je patrné, že některé věci se k normálu ještě rozhodně nevrátily.

Chodí méně diváků. Pořadatelé kulturních akcí se shodují na zhruba třetinovém poklesu návštěvnosti. Někoho odrazuje obava, aby se na hromadné akci nenakazil, někomu vadí respirátory, nebo potvrzení o bezinfekčnosti. A někdo v covidové době prostě jen zpohodlněl. „Lidé si zvykli být doma,“ říká dramaturg festivalu Jazzinec Tomáš Katschner.

Ubylo vstupenek zakoupených v předprodeji. Pominuly časy, kdy byla drtivá většina akcí téměř vyprodaná s týdenním nebo i měsíčním předstihem. Lidé to teď nechávají na poslední chvíli. „Například na koncert Calin & Stein27 bylo předprodáno jen sto lístků. V den koncertu ale nakonec přišla asi pětistovka lidí,“ upozorňuje ředitel trutnovského Uffa Libor Kasík.

Aktuální nižší návštěvnost znamená menší příjmy pro umělce a pořadatele. Přesto ale není atmosféra v hledišti horší, než dřív. „Před covidem byli lidé kulturou už trochu přesycení. Nyní jich sice chodí na koncerty méně, ale zážitky jsou podle mě dvojnásobné. Publikum je prostě jiné,“ zdůrazňuje Katschner.

Jak ustojí kultura další vlnu pandemie? Budou se vůbec konat oblíbené trutnovské plesy? A co byste si neměli nechat ujít v příštích dnech a týdnech? Libor Kasík a Tomáš Katschner odpovídají v nejnovějším Videopodcastu Trutnovinek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz