Pondělí

15. srpna 2022

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Trutnov na tom nemůže prodělat, říká Adamec o novém postu ve sněmovně

7. 12. 2021

Nečekaná zpráva. Blesk z čistého nebe. Šokující překvapení. Tak lidé reagovali na zprávu z konce listopadu. Ivan Adamec tehdy oznámil, že se po 23 letech vzdá křesla trutnovského starosty. „Nejtěžší bylo rozhodnout se. Rozmýšlel jsem se dlouho,“ přiznává v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek.

Pro Trutnovany to bylo náhlé rozhodnutí. Adamce k němu ale nasměrovali už v říjnu voliči, když ho opět zvolili poslancem. Když se pak ve sněmovně coby vrcholný politik nové vládní koalice stal předsedou hospodářského výboru, bylo rozhodnuto. Pracovně náročný post klíčového výboru totiž na rozdíl od funkce řadového poslance nelze skloubit s postem starosty města. „Musel bych ubrat v Praze, musel bych ubrat v Trutnově. Já ale nejsem ten, který by práci chtěl dělat na půl plynu,“ vysvětluje svůj avizovaný odchod z čela trutnovské radnice.

Řadu reakcí si od zaskočených Trutnovanů vyslechl osobně. Někteří se ho sice snažili takzvaně zviklat, on ale své rozhodnutí měnit nehodlá. „Když se jednou rozhodnu, už se k tomu nevracím. Věřím, že i po mém odchodu pojede město dál,“ říká Adamec.

Je navíc prvním Trutnovanem, který se dostal v celostátní politice tak vysoko a do tak důležité funkce. Je přesvědčený, že jeho nová pozice v kombinaci s jeho dlouholetými zkušenostmi bude našemu městu prospěšná. „Trutnov na tom nemůže prodělat,“ myslí si.

Může v nové funkci vyvíjet větší tlak na dostavbu dálnice D11? Jak snadné bylo najít za sebe náhradu? Jaké předpoklady by měl mít nový trutnovský starosta? Na tyto a řady dalších otázek odpovídá v našem videopodcastu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz