Pondělí

20. září 2021

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Nás se lockdown dotkne míň než těch, kteří sem přijíždějí, říká Eichler

11. 2. 2021

Trutnovský okres bude od pátku uzavřený. Vláda zakázala cestování dovnitř i ven z našeho okresu. Víc by to ale mělo ve skutečnosti omezit příjezd lidí zvenčí. „Života lidí na Trutnovsku by se mělo týkat spíš míň než víc. Je to zaměřené spíš na lidi, kteří k nám přijíždějí odjinud,“ říká trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Už prvním den před lockdownem museli mnozí starostové měst a obcí řešit, jak pomoci lidem, kteří dojíždějí do sousedního okresu za prací, školou či k lékaři. „Hodně lidí od nás jezdí do České Skalice, do Jaroměře, těch se to bude týkat nejvíc,“ tvrdí Jaroslav Pich, starosta obce Libňatov ležícího na hranicích okresů Trutnov a Náchod.

„Největší dopady, které aktuálně řešíme, se týká lidí, kteří u nás bydlí, ale nemají tady trvalé bydliště. Na Náchodsko ale jezdí do práce, takže řešíme, aby se mohli dostat zpátky,“ popisuje starosta Pich.

Novou povinností v trutnovském okrese je nošení chirugických roušek nebo respirátorů FFP2. S jejich distribucí by se mělo začít co nejdříve. „Je otázka, kdy ze Státních hmotných rezerv přijdou, kdy se přes kraje dostanou na Trutnov, jak dlouho to bude trvat a hlavně potom musíme zajistit distribuci jednotlivým občanům, což taky nebude jednoduché, když máte půl úřadu v karanténě,“ vysvětluje Lucie Potůčková, starostka městyse Mladé Buky.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz