Středa

22. září 2021

Nyní

11°

Zítra

15°

Svátek má

Rodičům držíme palce, jsou teď naší pravou rukou, hlásí učitelé

5. 2. 2021

Distanční výuka je těžká pro žáky, rodiče i kantory. Shodli se na tom tři učitelé, kteří se ve čtvrtek připojili do videochatu Trutnovinek. Ředitel Základní školy Náchodská Zdeněk Švarc, učitelka matematiky a přírodopisu na Základní škole Komenského Zuzana Růžičková, a Monika Vaňátková Bendová, která aktuálně učí 5. třídu na Základní škole V Domcích.

Pandemie covidu-19 zasáhla české školství významně. Většina dětí nebyla ve škole ani dva celé měsíce. Učí se na dálku, přes počítač. Víc než dřív je nyní důležitá role rodičů. Mnozí se ale k úkolům svých ratolestí dostanou až pozdě odpoledne nebo večer. „Smekám před rodiči, kteří dělají doma s dětmi. Je to pro ně aktuálně velmi těžké,“ říká Zuzana Růžičková.

Bez mimořádně aktivního přístupu rodičů by v některých případech výuka možná ani nefungovala. „Rodičům držíme palce. Oni jsou nyní naší pravou rukou, chtěl bych jim moc poděkovat,“ chválí  Zdeněk Švarc.

Také kantory stojí současná výuka větší úsilí. Příprava na hodinu online je náročnější než na hodinu klasické výuky. „Pokud to k něčemu má být, tak to vyžaduje dost sezení u počítače, osm až deset hodin denně, a několik hodin v sobotu a neděli,“ upozorňuje Monika Vaňátková Bendová.

Podle ministra školství Roberta Plagy se děti se vrátí do školy nejdřív na konci února. Urychlit návrat by mohlo testování přímo ve školách. Jenže pedagogům se takový nápad moc nezamlouvá. „Nedokážu si představit, že by testování prováděli učitelé,“ uvádí Zdeněk Švarc. „Ne, že bychom nebyli ochotni pomoct, ale místo čeho budeme testovat? Ráno od osmi do devíti? Místo matematiky?“ ptá se Zuzana Růžičková.

Více otázek a odpovědí najdete v našem videochatu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz