Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Byla to náhoda a sladká tečka, říká Jan Nešněra o nálezu pamětní desky

24. 6. 2022

Kdo ho zná, ví o něm, že hledá, umí hledat a nachází. Před dvěma lety ale Jan Nešněra z Vojensko-historického a muzejního spolku v Trutnově našel unikát. Bronzovou pamětní desku se jmény padlých československých legionářů z Roty Nazdar. A jak sám přiznal, pomohla mu náhoda.

Na desku narazil ve sklepě jaroměřského muzea. „Ne, že bych pro ni šel cíleně, cíleně jsme šli vyzvednout jiné předměty. Tenhle nález byla náhoda a sladká tečka,“ prohlásil.

Pomník z třicátých let minulého století je významným symbolem první republiky. Kdysi byl umístěný v trutnovských kasárnách, kde sídlil elitní vojenský útvar označovaný jako hraničářský prapor 2. Když se jednotka přesunula jinam, pomník vzala sebou. Postupně tak cestovala po trase Špindlerův Mlýn, Jičín a Josefov.

Na nečekaném místě ji objevil až Jan Nešněra. „Najít něco takto kulturně významného, hmotného a movitého, to je v mém případě unikát,“ porovnal nález s jinými, které v životě učinil. Našel několik památek, ať už zapomenutých nebo ztracených, několik válečných pomníků a hrobů. „Myslím, že je ještě stále co objevovat,“ naznačil v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň